LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Poverty is increasing/ Economic expert: Albanian citizens have a minimum income

2022-09-28 22:22:00, Ekonomi CNA
Poverty is increasing/ Economic expert: Albanian citizens have a minimum income
Enton Duro

Economy expert Enton Duro spoke about inflation and the price crisis in the country.

Invited to the studio of the show "EKOFAX", Duro said that there is a risk that poverty in Albania will increase, adding that a large number of Albanian citizens have a minimum income and consume only for food.

“Presionet inflacioniste kanë nisur pas pandemisë, problemi aktual është se ky inflacion nuk ishte siç u parashikua, vetëm i kërkesës por përkthehet në goditje ndaj biznesit dhe prodhuesit. Nga krahu tjetër dëmton fuqinë blerëse të konsumatorit, i cili është mesatar i varfër, sepse nivelin e të ardhurave e kemi më të ulëtin në rajon.

Shtresa të cilat kanë minimum të ardhurash, konsumojnë vetëm për ushqim. Ne nuk kemi tregues të drejtpërdrejtë të varfërisë, Banka Botërore bën vlerësime për varfërine dhe 2021 që pati rritje të lartë ekonomike, nga një nivel negative pati efekte pozitive, pati reduktim në varfëri, të paktën për atë vit.

But as we see, poverty will increase again, it is vulnerable, it moves in different layers. Poverty is the deprivation of normal life conditions, it is a call for change, to change the way society is built", said Duro./ CNA.al

Lajmet e fundit nga