LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Amendamenti/ 600 milionë lekë në vit për të rimëkëmbur gratë e prekura nga kanceri i gjirit

22 Nëntor 2023, 10:34, Ekonomi CNA
Amendamenti/ 600 milionë lekë në vit për të
Foto ilustruese

Deputetja dhe njëherësh kryetarja e Komisionit parlamentar për Shëndetësinë, Zheni Gjergji, ka depozituar sot një amendament për buxhetin e vitit 2024.

Ajo propozon që të caktohet një fond prej 600 milionë lekësh, si mbështetje për gratë që vuajnë nga pasojat e kancerit të gjirit.

Kjo shumë do të ndihmonte gratë për të rikuperuar pasojat dhe do të shërbente për ringritjen e tyre sadopak emocionalisht, duke bërë të mundur mbulimin e shpenzimeve për paruket dhe protezën e gjirit.

Deputetja deklaron se "shumë gra, përveç dramës shëndetësore, nuk kanë mundësitë ekonomike për të rimarrë veten e për t'u rimëkembur fizikisht".

Gjergji i kërkon qeverisë që amendamenti të trajtohet me ndjeshmërinë e duhur për ta bërë realitet këtë mbështetje për gratë e prekura nga kanceri i gjirit./ CNA

08:45 Ekonomi

Një botë mizore

Pse po përhapet frika në tregjet financiare? Investito...

Lajmet e fundit nga