LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me prind invalid e në shkollë/ I riu nuk merr paratë e bursës që i takojnë

17 Nëntor 2022, 21:23, Denoncim CNA

Me prind invalid e në shkollë/ I riu nuk merr paratë e

Gëzim Ndou nga Puka tregon se djali i tij ka ndjekur për 4 vjet shkollënprofesionale “Karl Gega” në Tiranë. Ai është akomoduar në konvikt, ku ka paguar dhe shuma duhet t’i kthehej.

Por kjo nuk ka ndodhur për dy vjet nga 4 vjet shkollë. Kthimi i shumës duhet të bëhej, pasi i riu, njërin prind e ka invalid. Gëzimi tregon se është interesuar në Bashkinë e Tiranës, por nuk ka marrë asnjë zgjidhje.  

Denoncuesi: Kam pasur djalin e regjistruar tek shkolla “Karl Gega” profesionale dhe unë kam ardhur këtu për bursat. Ata një vit na kthejnë, një vit nuk na kthejnë. Djalin është i akomoduar tek konvikti i ekonomikut. I kam paguar të gjitha pagesat ashtu siç më kanë thënë. Më kanë thënë të sjell çdolloj dokumenti nga Bashkia Fushë-Arrëz. I kam sjellë të gjitha dokumentet këtu. I kam dorëzuar këtu tek kujdestarja e konviktit. Më ka thënë në rregull dhe kur vjen puna për të dalë bursa, nuk i kthejnë.  Kam pasur djelin e madh këtu dhe nuk më kanë nxjerrë probleme. Shuma që duhet të rimarr mbrapsht është rreth 500 mijë lekë të vjetra. I kemi depozituar në Bashkinë Tiranë, ndërsa Bashkia Tiranë na thotë se jeni nga një bashki tjetër dhe nuk ju japim asnjë informacion.

Gazetarja e “Stop” u interesua në Drejtorinë e Konvikteve për shkollat e mesme, ku na u premtua verifikimi i rastit. “Stop” mësoi se paratë janë në Postën Shqiptare dhe i riu mund të tërheqë shumën prej 63 mijë lekësh të reja.

Punonjësja: Nga verifikimet tona, shumën nxënësi e ka në Postën Qendrore në Tiranë dhe mund të shkojë ta tërheqi! 63 mijë lekë të reja, patjetër.

Gazetarja: Po të mos ishte insistimi i emisionit “Stop”, ju do të vazhdonit të mos e merrnit bursën sepse ne sapo u lajmëruam se pagesa ka kaluar në Postën Qëndrore këtu në Tiranë për 2 vite. Kështu që, drejtohuni postës që të merrni lekët.

Denoncuesi: Ju faleminderit Stopit, shumë, shumë faleminderit prej jush, se mos të ishte Stopi, nuk ka pas shans me i  marrë ato lekë./tvklan.al

Lajmet e fundit nga