LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të Lushnjës: Duhet ndërhyrje urgjente!

25 Shtator 2023, 22:26, Denoncim CNA

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të

Shpesherë kemi parë që monumente kulturore të shemben ose të mos mirëmbahen.

I tillë është edhe rasti i Manastirit të Ardenicës, i cili rrezikon të shembet për shkak të erozionit të tokës dhe pasojave që tërmeti la tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të

Drejtori i Muzeut Historik të Lushnjës, Niko Ferro, në një intervistë për mediat tha se duhet ndërhyrje emergjente.

“Tërmeti i 29 nëntorit ka lënë pasoja. Manastiri ka pësuar dëmtime të mëdha në murin perëndimor. Duhet ndërhyrje e menjëhershme. Kjo pasuri 10 shekullore rrezikon të shembet! Duhet ndërhyrë për të ruajtur kujtimin e shkollës së parë shqipe dhe të bibliotekës. Aty ka vënë kurorë Gjergj Kastrioti Skenderbeu”, u shpreh ai, ndërsa bëri edhe një thirrje të drejtëpërdrejtë për kryeministrin Edi Rama.

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të

“I drejtohem Kryeministrit të ndërhyrje. Kjo pasuri rrezikon të zhduket! Muri ka pësuar shembje po ashtu dhe dherat kanë rënë.

Bashkia e Lushnjës i është drejtuar me shkresë zyrtare Institutit të Monumenteve, por të mos mbetemi te shkresat. Po e përsëris, duhet ndërhyrje urgjente!”, theksoi Niko Ferro./ CNA

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të

Manastiri i Ardenicës, në rrezik shembjeje/ Drejtori i Muzeut të

Lajmet e fundit nga