LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Trumfon" Dumani/ Juristi: Gabimi kushtetues gjatë procesit për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK

16 Dhjetor 2022, 20:08, Aktualitet CNA
"Trumfon" Dumani/ Juristi: Gabimi kushtetues gjatë procesit
Altin Dumani

Sot u zgjodh kreu i ri i SPAK, Altin Dumani, i cili zevëndësoi ish-kreun Arben Kraja.

Reagimet kanë qenë të shumta, duke nisur nga ambasada amerikane, tek politikanët dhe zyrtarët e lartë të shtetit.

Shumë e panë këtë process si një përplasje mes kryeministrit Edi rama dhe ambasadores së SHBA-ve, Yuri Kim.

Por gjithashtu ka pasur edhe reagime të tjera, të cilat shprehën kundërshtinë e tyre lidhur me procesin e zgjedhjes së kreut të ri të SPAK.

Ndër ta është edhe juristi Sokol Hazizaj, i cili komentoi procesin, ku shprehu se ka pasur një gabim kushtetues.

 “Mendoj që ka një vëmendje të shtuar të institucioneve ndërkombëtare, veçanërisht ambasadës amerikane dhe për shkak të kësaj do të thosha që sot nuk u vure që në zgjedhjen e drejtuesit të ri, ka një gabim kushtetues. Po të shikoni nenin 148, zgjedhja e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme zgjidhet me shumicën e anëtarëve të KLP.

Në rastin konkret nuk kemi të bëjmë me shumicën, nëse 5 është shumica e 11…Ka disa nocione të përgjithshme ku përmasat vendosen ose me numrin e të pranishmëve ose me numrin tërësor të organit. Në rastin konkret, kemi me numrin e anëtarëve të KLP, që përcaktonte numrin 11.

Dhe kur nuk është 11, duhet krijuar 11 për të marrë 5 vota. Mua, të paktën më prezumon që kjo nuk ka refleksione pozitive për të ardhmen.“, u shpreh ai gjatë intervistës në Abc/CNA.al

Lajmet e fundit nga