LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Qesharake”/ Klodian Tomorri: Garën për kreun e ri të SPAK po e bëjnë Yuri Kim dhe Rama

15 Dhjetor 2022, 21:48, Aktualitet CNA
“Qesharake”/ Klodian Tomorri: Garën për kreun e ri të
Gazetari Klodian Tomorri

Gazetari Klodian Tomorri ka folur prë zgjedhjen e kreut të ri të SPAK, ku e ka quajtur qesharak faktin që në vend që të garojën kandidatët, në Shqipëri garon ambasadorja e SHBA Yuri Kim dhe kryeministri Edi Rama.

I ftuar në në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin, Tomorii tha se, shqiptarëve u intereson që kryetari i ri i SPAK të jetë kandidati që mbështet ambasada amerikane në Tiranë. 

Ne paguam rreth 300 milionë dollarë për të bërë një sistem drejtësie të nxjerrë nga kthetrat e politikës dhe tani po na rezulton se nuk e paskemi hequr dhe ato 300 milionë dollarë të taksapaguesve i paskemi paguar kot.

E gjitha kjo që po ndodh është qesharake sepse ky është një proces normal zgjedhjeje dhe janë kandidatët që parashtrojnë dhe ata që kanë të drejtën e votojnë votojnë.

Pra garën e bëjnë kandidatët mes tyre. Në këtë rast kemi ku është i vetmi rast në botë ku garën nuk e bëjnë kandidatët, por garon kryeministri me ambasadoren e SHBA-ve. Çështja është a është më mirë të zgjidhet ai që do kryeministri, apo ai që do ambasada e SHBA-ve?

Ka një fabul që është kërkuar arrestimi i njerëzve me pushtet dhe mund të ketë nga të dy krahët dhe Altin Dumani është instrumenti që mund ta realizojë këtë me SHBA-të. Ky është meraku që lexohet në të gjithë këtë”-tha Tomorri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga