LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Frida Krifca gati sa nuk u këndon këngë ullinjve/ A është penduar ministrja pasi kërkoi prerjen e tyre

13 Janar 2023, 11:58, Aktualitet CNA

Frida Krifca gati sa nuk u këndon këngë ullinjve/ A

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, ka bërë bilancin e vitit të kaluar dhe pritshmëritë e 2023-shit.

Sipas Krifcës, ka qenë një vit rezistence, por me një bilanc pozitiv.

Pasi u ankua më herët se fermerët kanë mbjellur shumë ullinj, pa plan e strategji, sot ka folur me nota pozitive për ullinjtë, aq sa nuk i ka thurur edhe këngë.

Vitin e shkuar, sipas Krifcës, ulliri ka pasur një ecuri fantastike me 39 për qind.

 “Kemi një kontribut pozitiv të bujqësisë në prodhimet e brendshme bruto me 0.05 për qind. Punësimi është rritur në bujqësi gjatë tremujorit të tretë me 6.5 për qind. Rritja e pagës mesatare prej 15.7 për qind në tremujorin e tretë. Sektori është shumë herë më i formalizuar se një vit më parë.

Kemi një numër në rritje të fermerëve me NIPT, 85 mijë. Të dhënat paraprake flasin për një stabilitet të prodhimit dhe një rritje të lehtë. Krahasuar me 2021-shin, kemi ecuri pozitive me rritje të parashikuar si te gruri me 4 për qind, ulliri që ka pasur ecuri fantastike me 39 për qind", ka thënë Krifca./CNA.al

Lajmet e fundit nga