LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do të shfuqizohet bordi i karburanteve?/ Flet ministrja e Financave 

12 Janar 2023, 20:08, Aktualitet CNA

A do të shfuqizohet bordi i karburanteve?/ Flet ministrja e Financave 

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj ka deklaruar se shfuqizimi i bordeve të çmimeve është një proces që po diskutohet.

Në një intervsistë për gazetaren Erblina Mile ,ajo është shprehur se nuk ka një datë fiske se kur do ta dalë ky vendim, por është në diskutimet kanë filluar.

Kemi diksutuar për shfuqizimin e bordit të karburantëve. Tashmë jemi në një situatë ku çmimet e karburantëve kanë krijuar një destabilitet dhe tashmë jemi në një proces të vendimarrjes për pezullimin e aktivitetit të bordëve. Arsyeja pse bordet u ngritën ishte vetëm një, të limitoheshin fitimet për një çmim sa më të ulët për konsumatorët. Ne tashmë do të vijojmë mbikqyrjen e këtyre çmimeve me qëllim eleminimin e spekulimeve që mund të bëhen me çmimet. Nuk kemi ende një datë, por kemi filluar diksutimet për shfuqizmin.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga