LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina në luftë, lamtumira e Berlusconi-t

18 Qershor 2023, 13:15, Aktualitet CNA

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Rreziqet me të cilat përballen emigrantët që kalojnë Mesdheun janë kthyer në radarin e Evropës këtë javë kur një anije peshkimi e mbipopulluar me qindra njerëz u mbyt në brigjet e Greqisë.

Vazhdojnë ende kërkimet për të mbijetuar dhe trupa.

Ndërkohë, kundërofensiva e Ukrainës vazhdoi të rritet, me liderët afrikanë që promovuan një plan paqeje në Kiev dhe Shën Petersburg.

Ndërsa Italia i dha lamtumirën e fundit udhëheqësit të saj më të diskutueshëm të kohëve moderne, Silvio Berlusconi.

Emigrantët nga Eritrea, Libia dhe Sudani në një varkë përpara se të ndihmohen nga punonjësit e ndihmës të OJQ-së spanjolle Open Arms, në Detin Mesdhe pranë Libisë. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Fshati zviceran i Brienz-Brinzauls, i evakuuar muajin e kaluar, shihet poshtë një rrëzimi masiv shkëmbor. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Ceremonia mortore e manjatit të medias dhe ish-kryeministrit italian Silvio Berlusconi, i cili vdiq këtë javë në moshën 86-vjeçare. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Një ushtarak ukrainas i brigadës së 68-të të gjuetisë Oleksa Dovbush me një mitraloz gjatë një patrullimi në fshatin Blahodatne të rimarrë së fundmi. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Ligjvënësit votuan për Aktin e Inteligjencës Artificiale të mërkurën, më 14 qershor në Parlamentin Evropian në Strasburg. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak, pozon pranë derës së rrugës 10 Downing, përpara javës së teknologjisë në Londër. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Papa Françesku largohet nga Poliklinika Universitare Agostino Gemelli në Romë nëntë ditë pasi iu nënshtrua një operacioni. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Një lepur përshkon një rrugë të vogël në sfond me diellin. E drejta e autorit AP Foto

Bota në një javë në foto: Tragjedia mesdhetare, Ukraina

Lajmet e fundit nga