LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Emina Çunmulaj në podcastin e Ramës: Do i mbështes shqiptarët, nuk i harroj rrënjët e mia!

17 Qershor 2023, 09:21, Aktualitet CNA

Në episodin e 11 të Podkastit “FLASIM”, kryeministri Edi Rama ka pasur një ndër modelet më të famshme Emina Cunmulaj.

Ajo ka treguar përballë Ramës për fillesat e saj dhe për dashurinë që ka për vendlindjen e saj, Tuzin.

Në intervistën e saj, Emina ka theksuar se ajo që është më e rëndësishme është që arriti që të sfidonte mentalitetin e kohës dhe të ndiqte ëndrrën e saj të bëhej modele.

 Mees tw tjerash ajo tregon sesi prindërit e saj nga SHBA vendosën që të ktheheshin në Malin e Zi për të jetuar dhe punuar në momentin që shumë e kishin mendjen për të ikur.

Gjatë bisedës, kryeministri e ka pyetur modelen në lidhje me pasionin dhe dëshirën e saj të madhe që kishte për të mbledhur votat e qytetarëve të Malit të Zi për shqiptarët, ku Cunmulaj thekson se ajo nuk merret me politike por

Modelja shqiptare tha se për 30 vite ata që kanë qeverisur Tuzin nuk kanë bërë asnjë investim dhe për këtë do luftojë që jeta e shqiptarëve të përmirësohet.

“Unë kur e shoh Tuzin sot, që zhvillohet dhe vazhdon të zhvillohet, do të luftoj për të ardhmen e popullit shqiptar. Aty, në trojet shqiptare të Malit të Zi. Thjesht, asgjë tjetër. Unë Nikën e shoh si dikush që ka ardhur në pushtet dhe ka bërë shumë gjëra që nuk si kanë bërë njerëzit përpara, që e kanë pasur për 30 vite. Unë sot i mbush 38 vjet. Është hera e parë në Mal të Zi që rruga është asfaltuar deri te shtëpia ime si duhet. Gjynah! Turp! Pse se kanë bërë të tjerët? Kanë pasur buxhetin. Janë gjëra të thjeshta. Janë gjëra elementare që të ekzistojë vendi, që t’i kemi dhe ne kushtet si malazezët.

Shkolla fillore që kam qenë, është hera e parë që e kanë rinovuar. Pse s’është bërë kjo para 30 vjetëve? Një ambulancë e kemi 24 orë. Në një prag emergjence, të ndodh diçka me fëmijën në 2 të mëngjesit, të ikësh në Podgoricë? I jap fëmijës diçka për të ngrënë, i mbetet në fyt, çfarë të bëj? Derisa të mbërrij në Podgoricë, çfarë do ndodhë? Të më vdesë fëmija rrugës? Është hera e parë që kemi drita në Tuz si duhet. Të ecësh natën dhe të shohësh dikë, një shesh. Falë jush dhe bashkisë Tiranë, kemi një shesh të bukur në Tuz. Këto janë gjëra që nuk mund të shkojnë pa u parë. “you can’t turn a blind eye to things that you see’’. Thjesht kjo! Kjo tani quhet politikë, në rregull, s’ka problem, por për mua është dashuria drejt popullit tim dhe ata që besoj që e meritojnë”, tha Çunmulaj.

Ndër të tjera kryeministri Edi Rama e ka falënderuar modelen që herë pas here promovon Shqipërinë dhe trojet shqiptare nëpër botë.

 

Lajmet e fundit nga