LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Eksperti i IT-së padit sulmet kibernetike

17 Janar 2023, 11:30, Aktualitet CNA

Eksperti i IT-së padit sulmet kibernetike

Eksperti i IT-së, Gent Progni, ka bërë padi në SPAK në lidhje me sulmet kibernetike.

Ai ka thënë se ky nuk do të jetë kallëzimi i parë.

“Kallëzimin e kam bërë si individ, por i mbështetur edhe nga forumi që ende nuk ka marrë një formë ligjore, Rizgjim Kombëtar, ku deri tani jemi 800 programues IT që kemi parë të drejtë ta bëjmë këtë kallëzim.

Ne kemi kapur vetëm një pikë, ky nuk do të jetë kallëzimi i parë. Pika që kemi kapur ne që është dhe publike dhe s’ka nevojë për ekspertizë, është mosrespektimi i kushteve dhe standardeve, ndarja e serverëve nga një layer virtual në një layer virtual, dhe kjo është e vërtetuar nga videoja e hakerave e publikuar në 'Telegram', ku tregohet qartë që këto serverë nuk kanë qenë të segreguar”, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga