LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimi i Belerit dhe zgjedhjet lokale/ Komisioni Europian “thyen heshtjen” për çështjet e “nxehta" të vendit

27 Maj 2023, 17:19, Aktualitet CNA

Arrestimi i Belerit dhe zgjedhjet lokale/ Komisioni Europian “thyen

Komisioni Europian ka reaguar për arrestimin e kryebashkiakut të Himarës, Fredi Belerit si dhe ka shperhur shqetësimin për zhvillimin e zgjedhjeve vendore në Shqipëri.

Një zëdhënës i Komisionit i tha autores së Inside Albania në Euroneës Albania, Alice Taylor se ata janë në dijeni për çështjen  Beleri, por nuk mund të komentojnë mbi hetimet që po zhvillohen për të.

 “Ne vijojmë t’i ndjekim zhvillimet. Nuk mund të komentojmë hetimet në vijim dhe kërkojmë që të sigurohet vazhdimësia e procesit,” u shpreh zëdhënësi i Komisionit.

Për sa i përket zgjedhjeve lokale, ata u shprehën se “rastet e keqpërdorimit të burimeve publike në nivel kombëtar dhe lokal, pretendimet për presion ndaj votuesve dhe punonjësve të administratës dhe në veçanti për blerjen e votave, janë shqetësuese dhe duhen hetuar përkatësisht.”

Komisioni Europian shtoi se palët politike duhet të angazhohen në një dialog dhe “të adresojnë të gjitha rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe Komisionit të Venecias.”/CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga