LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Arnimet’ në taksim sjellin rrëmujë për bizneset e punonjësit

17 Maj 2022, 19:56, Ekonomi CNA
‘Arnimet’ në taksim sjellin rrëmujë për bizneset

Fushatat për ?arnime? në sistemin e taksimit janë të shpeshta, dhe ato krijojnë pështjellime për bizneset dhe profesionet e lira.

Kështu u shpreh eksperti i ekonomisë, Majlind Lazimi, në emisionin “Now” me Erla Mëhillin, pas vendimit të qeverisë për një ligj të ri për një model të ri taksimi për bizneset e vogla.

Ai tha se Shqipëria ka sistem taksash më të larta në rajon, taksa lokale, bashkiake etj.

Lazimi sugjeron që qeveria duhet të thjeshtojë sistemin e taksave, e të ulë barrën fiskale.

?Qeveria e ka më të lehtë të bëjë një zhvendosje taksimi nga tatimi mbi të ardhurat. Shumica e profesionistëve të lirë me paga të mira i janë shmangur taksimit aktual. Një nga arsyet për ta bërë formalizmin e ekonomisë më të lehtë, është duke ulur barrën fiskale?.

Qeveria ka ngritur njësi Antinformalitet pas publikimit të pagave për kontrollin e informalitetit në punësim./euronews

Lajmet e fundit nga