LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Interpoli shpall në kërkim Klodian Zoton

8 Mars 2022, 15:58, Aktualitet CNA

Edhe pse emrat e dy personave më të kërkuar nga drejtësia shqiptare, u përmendën nga SPAK ditën e arrestimit të ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, në mes të dhjetorit të vitit të shkuar, policia dhe prokuroria, i shpallën në kërkim. Ata akuzohen si personat përgjegjës të aferës së 3.6 milion euro të inceneratorit të Elbasanit.

Jashtë çdo afati, policia shqiptare pasi ka ezauruar të gjitha kërkimet brenda territorit, ka dërguar pranë Interpolit emrat e dy personave të akuzuar për korrupsion dhe pastrim parash.

Mësohet se Gugallja dhe Zoto ndodhen jashtë territorit të vendit, ndërsa nuk dihen arsyet se përse shpallja e tyre në kërkim ndërkombëtar u vonua nga insitucionet hetimore./MCN

Lajmet e fundit nga