LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Inceneratorët, nga skandali në skandal/ Zbardhen të tjera detaje, “topi” në fushën e SPAK

27 Shkurt 2022, 10:50, Politikë CNA

Një koncesion ndër më skandalozët në këto 30 vite demokraci në vendin tonë, për tre inceneratorë, ku vetëm kontrata koncesionarë janë 178 milionë euro, ndërsa në vlera reale pritet të shkojë rreth 430 milionë euro, për të cilin vijonë të dalin në dritë skandal, pas skandali.

Mediat, si BIRN, Zëri i Amerikës, CNA.al,deri diku edhe TPZ,  kanë qënë denoncuese të forta të kësaj afere, duke publikuar fakte dhe dokumente, që do të duhej të ishin një këmbanë e fortë alarmi për drejtësinë në vend.

Por, tashmë duket se ?topi? është në fushën e drejtësisë.

Përtej çdo skandali, në lidhje me procedurën e dhënies së koncesionit, faktin që pas tyre fshihen të njëjtët persona, me kompani zinxhir që shkojnë deri në Holandë, duket se skandalet në lidhje me koncesionin e inceneratorëve, për të cilin është vënë në pranga edhe një ish-ministër, nuk kanë të sosur.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se prokuroria po heton kompanitë e inceneratorëve edhe për fshehjen e TVSH-së.

Hetimi për mashtrim me TVSH ka nisur më parë nga prokuroria, për disa kompani, ku CNA.al ka mësuar se mes tyre janë edhe kompanitë e inceneratorëve, ndërsa dyshohet për mashtrime, që kapin vlera deri në 4 miliardë lekë.

Një nga skandalet e zbuluara nga hetimet e kryera më parë është se për disa kompani që janë kapur në evasion fiskal janë dënuar, por pronarët e kompanive të inceneratorëve ende jo.

Por, tashmë duket se është SPAK, i cili ka në dorë gurin e provës për të çuar deri në fund hetimet për çdo skandal që lidhet me këtë koncesion, i quajtur edhe si afera e shekullit.

Që nga kompanitë zinxhir, emrat e përfshirë, ortakëritë në media, e çdo detaj që lidhet me këtë koncesion skandaloz, që ?grabit? taksat e qytetarëve shqiptarë./CNA.al

Skema korruptive e inceneratorëve/ Gjyshja në azil paguhet 1 milion dollarë

Rama, kryeministri që ia kalojnë gjithçka për shalësh

Ku fshihen 45 milionë eurot e dherave që Jorida s?di t?ja shpjegojë Ramës

Detaji në Komisionin Hetimor/ Tabaku ?fundos? Bashën, nxjerr zbuluar pazaret me Ramën

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Lajmet e fundit nga