LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

‘Ministria e Ekonomisë nuk ka tagër të përfshihet në PPP’/ Ahmetaj në Komisionin Hetimor: Mezi prisja të vija

21 Shkurt 2022, 21:13, Aktualitet CNA

Zëvendës kryeministri, Arben Ahmetaj është paraqitur mbrëmjen e sotme në Komisionin Hetimor për inceneratorët, për t?u përgjigjur lidhur me aktet që ka firmosur gjatë kohës kur ishte ministër i Financave.

Gjatë fjalës së tij Ahmetaj u shpreh se Ministria ne Ekonomisë e drejtuar nga ai në atë periudhë nuk ka pasur tagër për të dhënë mendim mbi një prosedurë a draft dhe as të përfshihet në dhënien e PPP-ve.

DEBATI

Tabaku: Me qetësi

Ahmetaj: Më ke ndërprerë 6 herë. Keni dalë nga kuadri.

Tabaku: Ne kemi në objekt të hetimit 3 inceneratorë. Ju jeni në rolin tuaj në fazën tuaj si në dy pozicione ministri.

Inceneratori i Elbasanit, ju ka sjellë Lefter Koka një shkresë për një procedurë oncensionare dhe ju pyet nëse ju si miistër jeni pro ose kundër.

Ahmetaj: Ministria e Eonomisë nuk ka tagër për të thënë kjo është kështu apo ashtu, por është në nivel politikash. Këtu s?ka pasur vendim. Po diskutojmë për një letër korrekte që ka konsekuensë nul. Jashtë këtij komisini janë thënë shumë të pavërteta. Mezi prisja të vija këtu. Ministria nuk përfshihet në procedurë të dhënieve ë PPP-së. Ka pasur një draft që nuk është miratuar.

Tabaku: Në cilin pjesë të ligjit të koncensioneve përmendet negocim pa shpallje paraprake

Ahmetaj: Kjo ka qenë një nga mënyrat e mundshme. Ka kërkuar autorizim, ai nuk është dhënë dhe prandaj ka institucione. Këtu ka ardhur një procedurë për të marrë një autorizim. Prandaj ka dakortësi parimore.

Tabaku: Keni dhënë parimisht Ok.

Ahmetaj: Ministria e Ekonomisë nuk është përgjegjëse

Tabaku: Pse si ke dhënë një vendim atëherë?

Ahmetaj: Më lër të flas, se kam edhe rekorde jo të mira në debat. Është e rëndësishme të vërtetohen disa të pavërteta. Në këtë rast ka ardhur një kërkesë për një projektvendim,jo procedurë.

Tabaku: Për një procedurë që eshtë nul sepse nuk ka ndodhur

Ahmetaj: Ka vetëm një, nuk ka ndodhur. Ka vetëm një vendim dhe ai është për financimin./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga