LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zanafilla e inceneratorëve/ Fundo “zbërthen” skemën korruptive

19 Shkurt 2022, 20:36, Aktualitet CNA

Gazetari Elvi Fundo ka zbërthyer skemën e aferës korruptive të inceneratorëve, për të cilin janë paguar 430 milionë euro nga taksat e qytetarëve.

Në një intervistë për Nova Media, Fundo deklaroi kontrata e parë është firmosur në 16 dhjetor 2014 për inceneratorin e Elbasanit, ndërsa tregon rrugën që kanë ndjekur personat e përfshirë

?Gjithçka ka filluar në 16 dhjetor të 2014, kur është firmosur kontrata e parë në Elbasan. Rama ka një meritë. Ai ka deklaruar mi zhdukni malet me plera dhe ustallarët shpikën inceneratorët. Bëhet një ofertë nga Albtec Energy dhe i çohet ministrit të Mjedisit.

Çohet një oferë dhe thuhet që për 22 milionë euro i zhdukim plerat, bëjmë inceneratorin dhe ju mbani pastaj inceneratorin. Stela Gugallja bëri një studim fizibiliteti që nuk ja pa askush. Zonja nuk ka pasur asnjë lek në bankë dhe asnjë punë me plehrat. Lefter Kokës ato lekët që i mori Stela Gugalles ja gjetën në xhep se për Elbasanin është arrestuar ai se për Fierin dhe Tiranën nuk janë hapur akoma?, tha ai./E.K-CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga