LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dorëhiqet anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj/ Një tjetër pritet të jap dorëheqjen

31 Janar 2018, 15:06, Aktualitet CNA

Anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Imeraj i ka dorëzuar sot dorëheqjen kryetarit të Gjykatës.

Anëtari Besnik Imeraj teksa ka paraqitur dorëhqjen ka deklaruar se është duke u larguar nga posti për arsye personale.

Pas largimit të Imeraj në Gjykatën Kushtetuese kanë mbetur gjithsej 6 anëtarë, ndërsa burimet e report TV, bëjnë me dije se një tjrtër anëtar pritet të japë dorëheqjen.

Largimi i një tjetër anëtari do të çonte në në bllokimin e gjykatën. Për të marrë vendimet duhet shumicë me 6 vota, por nëse do të largohej edhe njëri prej tyre atëherë funksionimi do të bllokohej.

Anëtarët e rinj votohen nga Kuvendi, por më parë duhet që të kalojnë Vettingun, por organet e reja janë ende në proces ngritje duke e shtyrë procesin në një kohë të papërcaktuar. Rrugët janë dy; ose të zgjidhen anëtarët e rinj pa kaluar Vettingun ose të pritet që të ngrihen institucionet dhe të plotësohen vendet vakante.

Kujtojmë këtu se Besnik Imeraj u zgjodh anëtar në 2013, ndërsa hoqi dorë sot nga mandati dhe vendimi është pranuar. /CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga