LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përfitimet e shëndetit nga vaji i ullirit

6 Prill 2015, 13:03, Aktualitet CNA

Vaj ullirit është një yndyrë mono e pangopur, e shijshme që mund të ndikojnë pozitivisht në kujtesën. Një përbërës në vajin e ullirit ekstra të virgjër të quajtur oleocanthol është një anti-inflamator natyror që prodhon efekte të ngjashme me ibuprofenin dhe mjekimet e tjera anti inflamatore. Një studim tek meshkujt tregoi se vaji i ullirit, veçanërisht ekstra i virgjër, rrit HDL (kolesterolin e mirë) që pastron yndyrën nga muret e enëve të gjakut ? një gjendje e njohur si atherosclerosis.

Lajmet e fundit nga