LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: ChatGPT falas mund t’u përgjigjet gabimisht pyetjeve

5 Dhjetor 2023, 17:38, Tech CNA
Studimi: ChatGPT falas mund t’u përgjigjet gabimisht pyetjeve
Foto ilustruese

Versioni falas i ChatGPT mund të japë përgjigje të pasakta ose jo të plota - ose pa përgjigje fare - për pyetjet në lidhje me medikamentet, të cilat mund të rrezikojnë potencialisht pacientët që përdorin chatbot viral të OpenAI , sugjeron një studim i ri i publikuar të martën, shkruan CNBC.

Hulumtimi u bë nga farmacistët në Universitetin Long Island.

Studimi tregon se pacientët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor duhet të jenë të kujdesshëm për t’u mbështetur në ChatGPT për informacionin e drogës dhe të verifikojnë çdo përgjigje nga chatbot me burime të besueshme, sipas autores kryesore Sara Grossman, një profesoreshë e asociuar në LIU

ChatGPT u pa gjerësisht si aplikacioni i internetit i konsumatorit me rritjen më të shpejtë të të gjitha kohërave pas lançimit të tij afërsisht një vit më parë, duke sjellë një vit të ri për inteligjencën artificiale.

Disa studime kanë nxjerrë në pah raste të ngjashme të përgjigjeve të gabuara nga ChatGPT, dhe Komisioni Federal i Tregtisë në korrik hapi një hetim mbi saktësinë e chatbot-it dhe mbrojtjen e konsumatorëve./ CNA

Lajmet e fundit nga