LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E BUJSHME/ La Liga i jep “shkelmin” VAR-it, arsyeja do t’ju çudisë

26 Maj 2023, 16:13, Sport CNA

Thashethemet e bujshme vijnë nga Spanja për mundësinë që La Liga të braktisë përdorimin e VAR-it. E raporton El Larguero, megjithatë duke shpjeguar se nuk bëhet fjalë për një zgjedhje filozofike apo teknike, por vetëm për një arsye ekonomike. Arsyeja? Liga dhe presidenti i saj, Javier Tebas, janë kundër pagesës së tarifës prej rreth 3 milionë euro për përdorimin e teknologjisë.

VAR është kthyer në një mekanizëm kryesor në futbollin modern por polemikat s’kanë munguar. U lançua me qëllimin për të shmangur dyshimet dhe gabimet në vendimet e arbitrave por që prej vitit 2016 kur filloi të implementohej në terren, polemikat s’kanë munguar.

Lajmet e fundit nga