LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët: Këndimi për foshnjat, jetik për t'i ndihmuar të mësojnë gjuhën

2 Dhjetor 2023, 16:27, Sociale CNA
Shkencëtarët: Këndimi për foshnjat, jetik për t'i
Foto ilustruese

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Kembrixhit të folurit me këngë është vendimtar për të ndihmuar foshnjat të mësojnë gjuhën, raporton The Guardian.

Studimi arriti në përfundimin se foshnjat mësojnë gjuhët nga informacioni ritmik - rritja dhe rënia e tonit - siç shihet në vjershat ose këngët e çerdheve, siç është kënga e kudondodhur e alfabetit.

Ekipi në Kembrixh zbuloi gjithashtu se foshnjat nuk fillojnë të përpunojnë informacionin fonetik - tingujt më të vegjël të të folurit - derisa të jenë rreth shtatë muajsh.

Studiuesit thanë se gjetjet, të cilat janë publikuar në revistën Nature Communications , sfidojnë pikëpamjen se informacioni fonetik – i përfaqësuar në mënyrë tipike nga alfabeti – është çelësi i mësimit të gjuhës.

 Çrregullimi i zhvillimit të gjuhës mund të shoqërohen me perceptimin e ritmit dhe jo me vështirësitë në përpunimin e informacionit fonetik./ CNA

Lajmet e fundit nga