LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot miratohen shkarkimet dhe emërimet në qeveri/ Çfarë do të ndodhë në seancën parlamentare, porosia e Bardhit

11 Shtator 2023, 08:36, Politikë CNA
Sot miratohen shkarkimet dhe emërimet në qeveri/ Çfarë do
Foto ilustruese

Sot do të zhvillohet seanca parlamentare e radhës, e cila pritet të nisë në orën 14:00.

Në këtë seancë do të votohen shkarkimet dhe emërimet e reja në qeveri, që do të sjellin diskutime dhe debate mes mazhorancës dhe opozitës.

Kjo edhe për faktin se kreu i grupit parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, ka kërkuar që secili prej deputetëve të opozitës në sallë të marrë fjalën për procedurë, për të bërë komentet për ndryshimet në Qeveri.

Kujtojmë se në datën 4 shtator në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS-së, kryeministri Edi Rama, shkarkoi disa ministra dhe emëroi të tjerë.

Kryeministri largoi nga kabineti qeveritar Olta Xhaçkën, Frida Krifcën, Evis Kushin dhe Edona Bilalin, ndërsa ka rikthyer Anila Denajn, e cila më parë ka mbajtur postin e ministres së Financave.

Emrat e ministrave të rinj:

Ministër i Financave - Ervin Mete

Ministre e Arsimit - Ogerta Manastirliu

Ministër i Jashtëm - Igli Hasani

Ministre e Bujqësisë - Anila Denaj

Ministre e Shëndetësisë - Albana Koçiu

Ministre e Shtetit për Sipërmarrjen – Delina Ibrahimaj

Ministër i Shtetit për Pushtetin Vendor -  Arbian Mazniku.

RENDI I DITËS

Në mbështetje të Urdhërit nr. 46, datë 9.9.2023 të Kryetares së Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, rendi i ditës është si më poshtë vijon:

1. Njoftime.

 2. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.192, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

3. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.194, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

4. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.195, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

5. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.196, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

6. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.197, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

7. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.198, datë 9.9.2023 “Për shkarkim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

8. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.200, datë 9.9.2023 “Për emërim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

9. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.201, datë 9.9.2023 “Për emërim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

10. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.202, datë 9.9.2023 “Për emërim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

11. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.203, datë 9.9.2023 “Për emërim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

12. Dekret i Presidentit të Republikës së Shqipërisë nr.204, datë 9.9.2023 “Për emërim ministri” (Neni 98, pika 2 Kushtetuta, neni 58, pika 2 , Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë absolute votash)

13. Projektvendim “Për lirimin nga detyra të zotit Ervin Mete si Kryetar i Bordit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare si dhe nga funksioni i Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv. (Neni 115, të Rregullore Kuvendi, votim i hapur me shumicë të thjeshtë votash)./ CNA

Lajmet e fundit nga