LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Prisja të jepte dorëheqjen, por iku si kufomë”/ Berisha nuk kursehet ndaj Ramës

2 Mars 2023, 21:48, Politikë CNA

“Prisja të jepte dorëheqjen, por iku si kufomë”/

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, ka vijuar akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama për lidhjet me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, pas seancës maratonë në Kuvend.

Në një lidhje me emisionin e Blendi Fevziut, Berisha komentoi qëndrimet e kryeministrit Edi Rama në seancë, për të cilin tha se priste të jepte dorëheqjen dhe të kërkonte falje.

Ai deklaroi se ndryshe nga ajo që kishte kërkuar opozita, kreu i qeverisë foli në Kuvend dhe u largua më pas si kufomë politike.

“Sot PD kishte një qëllim, të bënte transparencë të plotë të një skandali të shekullit të 21-të në rrafsh me opozitën. Si një nga aktet më të papërgjegjshme ndaj partnerit më kryesor, udhëheqësit të NATO-s, SHBA nga një kryeministër që ka detyrime të pashlyera ndaj këtij vendi të madh. Krimi i tij anti-kushtetues, përpjekja për të shkatërruar opozitën, pagesa e një vrasësi me pagesë, McGonigal. Në sistematikisht kemi bërë publike, ritheksuar përsëri përdorimin e ministrave, të dërgimit në Vjenë të ministres së Drejtësisë, bashkëpunimit të grupit mahisur Rama-McGonigal, Balla, Gjiknuri.

Rama mohoi ato të cilat akuzohet rëndë duke vënë në dyshim vendimet e prokurorisë së SHBA. Ajo ishte apologjia e akteve të tij më të rënda de-facto… Prisja që Rama të mbyllte dosjen duke kërkuar të falur shqiptarëve dhe të jepte dorëheqjen. Çdo kryeministër, zyrtar që ndodhet para një skandali të përmasave botërore, ka vetëm një rrugë, dorëheqjen. Ai është i aftë të ndërmarrë çdo akt, çdo veprim për të mbrojtur pushtetin e tij. Rama foli dhe iku si një kufomë politike”, theksoi kreu i PD-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga