LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kiko zbulon rendin e ditës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare

18 Janar 2023, 19:27, Opinione Lutfi Dervishi
Kiko zbulon rendin e ditës së Këshillit të Sigurisë
Foto ilustruese

Sapo mori njoftimin për mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kiko nuk gjeti qetësi deri në momentin që zbuloi rendin e ditës së mbledhjes.

1-Rritja e kapaciteteve në kufirin ajror, detar dhe tokësor për të parandaluar dhe goditur flukset periodike dhe masive të emigrantëve britanikë drejt Shqipërisë.

2- Ulja e kuotave të pranimit të infermjereve dhe mjekëve gjermanë në sistemin tonë shëndetësor.

3- Plan veprimi për shpartallimin e veprimitarisë së krimit të organizuar italian, belg, hollandez dhe spanjoll në Shqipëri.

4- Fuqizimin e misionit Alba që monitoron mbjelljen e hashashit në Itali me synim tregun shqiptar

5- Dhënie ekspertize dhe monitorim i reformimit të Europol, Eurojust dhe Zyrës Europiane të Prokurorisë.

6- Paketë magjistrale rekomandimesh konkrete për Bankën Europiane dhe bankat e 27 vendeve anëtare për rritjen imediate dhe substanciale të rrogave dhe pensioneve në Europë.

7- Shqyrtimi i aplikimeve për statusin e vendit kandidat në Ballkanin e Hapur të Gjermanisë, Italisë dhe Francës.

8- Ofrimi falas i personelit kompetent SHBA-ve dhe vendeve te BE-së për forcimin e mbrojtjes dhe sigurise kibernetike nga hakerat iranianë.

9- Ultimatum Rusisë që të tërhiqet brenda 23 orësh, 22 minutash dhe 21 sekondash nga Ukraina.

10-Paralajmërim Kinës të heqë masat proteksioniste dhe t'i hapë rrugë eksporteve shqiptare aq shumë të kërkuara në tregun kinez

11- Të ndryshme

20:41 Opinione Lutfi Dervishi

Presidenti takon shefin

Mirë se erdhe shef! Faleminderit që e nise ditën me mu...

Lajmet e fundit nga