LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Plumba mbi Artan Santon

30 Qershor 2022, 16:15, Opinione Mitro Çela
Plumba mbi Artan Santon
Mitro Cela

Më 5 korrik 2014, nipi im, Noah Saches Çela mbush dy vjeç.

Një javë që “thurim” plane.

Të ftuarit.

Lokali.

Torta.

Dhuratat…

E ënjtë. 26 qershor. Ora 9. Bashkë me nusen e djalit, Marlise Sanches nisëm të plotësojmë ftesat.

Erdhi radha e Amela Goxhaj (Santo).

Marlise mbylli zarfin por…zarfi I ra nga dora:

-Don Mitro! Lexo ne ekran: Kanë vrarë gjyshin e Amel…?!

Lajmi më tronditi…Donja një gushëllim për të mbledhur veten…

Po si?...

Mu kujtua një frazë nga Bibla:

-Mos të dëshpërohemi që na iku; të gëzohemi që e patëm!

Dhe unë e kisha mik Tanin…

Jemi njohur rreth viteve ’80. Unë gazetar i “vjetër”. Ai ekonomist i ri…

Diku nga viti 1999, mes viteve, Tani më ftojë për kafe tek “Rogneri”.

-Mbrëmë më bënë një ftesë:

Tani! Ka ardhur koha të lësh biznesin për të qeverisur vendin: ministër i Finacave…Mendohu. Nesër përgjigju…

Më iku gjumi? U bëra pak Hamlet: Të bëhem apo mos të bëhem?...

Mu kujtua historija jote Mitro…Edhe ty të propozuan të bëheshe ministër i Turizmit në vitin 1992…

Pse nuk pranove?

-Sepse unë nuk mund të lija karriken e gazetarit, për kolltukun e ministrit?!

-Pas 6 vjetëve, je bërë pishman?

-Jo!

-Mitro! Edhe unë thashë “JO”. Që mbrëmë. Nuk vlen për mua “qyrku” I ministrit. Unë jam bankier?...

-Tani! Bankierët e vërtetë janë edhe shkrimtarë, poetë ose muzikantë…Ju e dini që Sejfulla Malshova dhe Mitrush Kuteli kanë punuar në Bankën e Shqipërisë?

I pari, poet.

I dyti novelist…

Edhe “babai” I bankierëvë Alan Greenspain e ka nisur zanatin si saksofonist…

…Disa vite më parë…

-Alo…Jam Tani…Dua të të fal një libër…Nuk kam shkruar për bankat! As për biznes…Letërsi dhe…Ha…Ha…Ha…

Disa muaj më parë e takova Tanin tek “ Siti Park” Të dy familjarisht. Të dy gjyshër të dalluar. Unë e kam nipin dy javë më të madh.

-Ku e ke Netin,- më pyeti për Ezmearkën time.

-Po u bën “zbor” dyqaneve!

- Të të tregoj një barcaletë për ngushëllim?...

E pyetën gazetarët një bizesmen:” Si u bëre milioner?”…Bizesmeni u përgjigj:

-Me ndihmën e gruas?”…” Si?”…Bizesmeni tha:” Isha miliarder?!”…

Mitro! Sigurisht që kjo nuk ka të bëjë as me zonjën tënde e as me zonjën time?!

Dhe qeshi, siç dinte të qeshte Tani!

Pasi shkrova këto radhë, ndoqa kronikat.

Disa minuta pas antetatatit. I shtrirë para shkallëve. Bluza. Pantallonat. Këpucët…Gjak…

Trishtim…

 


 

09:05 Opinione Erion Dasho

Shteti, kundër mjekut

Keqtrajtimet e shtetit Rilindas ndaj qytetarëve të tij...

09:20 Opinione Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po p...

14:12 Opinione Edison Ypi

Ypi denbabaden

Qysh fëmijë e dija se për shkak të kushërinjve të arra...

Lajmet e fundit nga