LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një shqiptare në garë për kurorën e më të bukurës/ Françeska Murati, finaliste e “Miss London 2023”

22 Maj 2023, 20:02, Lifestyle CNA
Një shqiptare në garë për kurorën e më të
Françeska Murati

Françeska Murati është bukuroshja shqiptare që konkuron në “Miss London 2023”.

27-vjeçarja iku nga Kosova në moshë shumë të vogël, kur ishte vetëm 7 vjeç për shkak të luftës.

20 vite më vonë, ajo ka korrur sukses në Mbretërinë e Bashkuar dhe është kualifikuar si finaliste e “Miss London 2023”.

Bukuroshja shqiptare punon në shërbime financiare. Në intervistë për mediat britanike, Françeska ka treguar se ka pasur shumë vështirësi gjatë jetës si emigrante dhe ka rrezikuar të deportohet disa herë me familjen, por ia kanë dalë mbanë.

Një shqiptare në garë për kurorën e më të

Ajo ka rrëfyer se di të flasë mirë gjuhën shqipe dhe është krenare për origjinën, por i është mirënjohëse Britanisë.

"Unë e konsideroj veten një londineze të vërtetë. I dua rrënjët e mia, jam shqiptaro-kosovare. Unë mund të flas edhe gjuhën që është fantastike, por unë jam padyshim britanike dhe më pëlqen të jem britanike. Gjithë jeta në Mbretërinë e Bashkuar dhe mundësitë që më janë dhënë këtu..., do të doja që njerëzit të dinin se sa shumë ne jemi ndihmuar dhe gjithë mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar u jep refugjatëve, sa ndryshon jeta”, ka deklaruar ajo.

Françeska konkuron për çmimin e më të bukurës së Londrës me një mesazh, që të frymëzojë të rinjtë për të kapërcyer vështirësitë pavarësisht rrethanave në të cilat ndodhen./ CNA.al

Një shqiptare në garë për kurorën e më të

Një shqiptare në garë për kurorën e më të

Lajmet e fundit nga