LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si do ta luftojë SPAK krimin e organizuar?/ Dumani zbulon strategjinë

10 Prill 2023, 22:50, Kronika CNA
Si do ta luftojë SPAK krimin e organizuar?/ Dumani zbulon strategjinë
SPAK

Krimi i organizuar shqiptar ka qenë një nga çështjet për të cilat ka folur kreu i SPAK, Altin Dumani në një intervistë për median italiane “La Republica”.

Dumani tha se paratë e drogës investohen kryesisht në ndërtim, pasuri të paluajtshme, në biznes, lojëra fati dhe turizëm hotelier.

Ai deklaroi se rreziku kryesor i krimit të organizuar shqiptar është ndikimi i tij në ekonominë e vendit.

Për të luftuar grupet kriminale, Dumani tha se po zbaton strategjinë e bashkëpunimit me autoritetet e vendeve të huaja.

Pjesë nga intervista:

Ku riinvestohen të ardhurat e trafikut të drogës, prostitucionit dhe trafikimit të qenieve njerëzore?

Altin Dumani: Ka institucione të tjera që bëjnë analiza të detajuara për të vlerësuar rrezikun e pastrimit të parave. Por në përgjithësi, bazuar në hetimet e kryera nga SPAK, mund të themi se sektorët më të prekur nga pastrimi i parave janë ndërtimi, pasuritë e paluajtshme, drita, industria, lojërat e fatit dhe turizmi hotelier. Kohët e fundit është vënë re edhe përdorimi i kriptomonedhave. Një rast interesant i hetuar nga SPAK ishte në vend të ndërtuesit palermitan Francesco Zummo (ai është një nga protagonistët e mafiozit të pushkatimit nga Palermo mbi të cilin gjyqtari Giovanni Falcone kishte hetuar, ed), i cili tentoi të pastronte rreth 18 milionë euro përmes institucioneve bankare shqiptare. SPAK e ka sekuestruar këtë shumë dhe procedimi po shqyrtohet nga gjyqtarët me qëllim sekuestrimin përfundimtar të të gjithë shumës prej 18 milionë e 400 mijë eurosh.

Cili është rreziku më i madh që përfaqëson sot ajo që ne e quajmë mafia shqiptare?

Altin Dumani: Rreziku kryesor i krimit të organizuar shqiptar është ndikimi i tij në ekonominë e vendit. Pastrimi i parave nëpërmjet investimeve të ndryshme deformon ekonominë e tregut dhe konkurrencën e lirë. Forcimi i grupeve kriminale sjell edhe shtimin e konflikteve të dhunshme mes tyre, me pasojë duke dëmtuar sigurinë e qytetarëve.

Cila është strategjia juaj për të luftuar këto klane?

Altin Dumani: Duke qenë se krimi i organizuar është transnacional, SPAK i ka kushtuar vëmendje të madhe forcimit të bashkëpunimit me autoritetet e huaja gjyqësore (si vendet e BE-së apo më gjerë). Bashkëpunimi me autoritetet e huaja gjyqësore përfshin krijimin e ekipeve të përbashkëta hetimore, procedimet paralele dhe ndihmën e ndërsjellë juridike. Aktualisht, Prokuroria Speciale ka disa ekipe të përbashkëta hetimore me autoritetet gjyqësore italiane, britanike, franceze, gjermane dhe spanjolle. Sondazhe paralele janë kryer edhe me vende si Danimarka dhe Norvegjia. Sekuestrimi dhe konfiskimi i produkteve të veprës penale janë gjithashtu në kuadër të kësaj strategjie. Për këtë, Departamenti i Hetimit Financiar filloi punën, i përbërë nga hetues të përzgjedhur pas një procesi shumë rigoroz. Në këto tre vite SPKA ka arritur të sekuestrojë dhe të konfiskojë pasuri të luajtshme dhe të paluajtshme, kompani dhe shuma parash për mbi 100 milionë euro./ CNA.al

Lajmet e fundit nga