LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky inkurajon popullin: Jemi 730 ditë më afër fitores

24 Shkurt 2024, 13:35, Kosova & Bota CNA
Zelensky inkurajon popullin: Jemi 730 ditë më afër fitores
Volodymyr Zelenskyy

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka folur sot nga Hostomel, vendi i betejës së parë të madhe që nga nisja e sulmeve ruse dy vite më parë. 

Ai ka reflektuar mbi dy vitet që kanë kaluar që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Zelensky thotë se dy vjet më parë "ne takuam zbarkimin armiqësor me zjarr këtu", por dy vjet më vonë "ne mirëpresim miqtë dhe partnerët tanë këtu".

"Ne jemi bërë 730 ditë më afër fitores. Ju them ukrainasve vazhdoni të luftoni, ju jeni të sigurt që do të fitoni. Aeroplanin mund ta djegësh, por ëndrrën tonë nuk mund ta shkatërrosh, ëndrrën me të cilën secili prej nesh ka 730 ditë që bie në gjumë dhe zgjohet. Askush nga ne nuk do të lejojë që Ukraina jonë të përfundojë", u shpreh ai./CNA 

 

Lajmet e fundit nga