LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia fton ekspertët e OKB-së dhe Kryqit të Kuq për të hetuar vdekjen e të burgosurve ukrainas

31 Korrik 2022, 09:02, Kosova & Bota CNA
Rusia fton ekspertët e OKB-së dhe Kryqit të Kuq për të
Foto ilustruese

Rusia ka ftuar ekspertë nga Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq për të hetuar vdekjen e dhjetëra të burgosurve ukrainas në një burg të mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Moska, tha të dielën Ministria e Mbrojtjes.

Në një deklaratë, ministria tha se po vepronte "në interes të kryerjes së një hetimi objektiv" në atë që e quajti një sulm në burg në fillim të javës.

Separatistët vlerësuan numrin total të vdekjeve në 53 dhe akuzuan Kievin për goditjen e burgut me raketa. Forcat e armatosura të Ukrainës mohuan përgjegjësinë, duke thënë se artileria ruse kishte shënjestruar burgun për të fshehur keqtrajtimin e atyre që mbaheshin atje./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga