LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komisioni i BE-së bën thirrje për intensifikimin e operacioneve detare në mbarë bllokun

25 Maj 2023, 09:14, Kosova & Bota CNA

Komisioni i BE-së bën thirrje për intensifikimin e operacioneve

Së bashku, 27 shtetet anëtare të BE-së menaxhojnë zonën më të madhe të stërvitjes detare në botë.

Komisioni Evropian dëshiron që stërvitjet detare në mbarë BE-në, duke përfshirë entitete ushtarake dhe civile, të intensifikohen sa më shpejt të jetë e mundur, kryesisht për shkak të rritjes së kërcënimeve ndaj infrastrukturës kritike në fushën detare.

Në nëntor të vitit të kaluar, gazsjellësi Nord Stream u godit nga një shpërthim dhe në mars, disa qeveri evropiane zbuluan akte të dyshimta spiunazhi nga anijet ruse në Detin e Veriut.

Në hapjen e Ditës Evropiane të Detit në Brest të Francës, Komisioneri Evropian për Oqeanet, Virginijus Sinkevi?ius, tha në një intervistë se po përgatitet një plan i ri veprimi, në kuadër të Strategjisë së BE-së për Mbrojtjen e Domenit Detar.

“Rreziqet janë shumë realiste sepse ne kemi parë se çfarë ka ndodhur me infrastrukturën Nord Stream dhe ende hetimi është në vazhdim, me gjithnjë e më shumë detaje”, tha ai për "Euronews".

“Pra, mendoj se duhet të jemi realistë për situatën aktuale gjeopolitike në të cilën jemi tani dhe duhet të marrim të gjitha masat e mundshme.

“Dhe për këtë arsye, në strategjinë tonë të përditësuar detare të BE-së, ne kemi përfshirë një pjesë shumë të rëndësishme të mbrojtjes dhe monitorimit të infrastrukturave tona kryesore, veçanërisht duke ditur se ajo luan një rol kyç në pavarësinë tonë energjetike dhe autonominë strategjike”.

Agjencia Evropiane e Sigurisë Detare, me seli në Lisbonë, po përgatitet gjithashtu të koordinojë dhe ndihmojë shtetet anëtare për të rritur vigjilencën e tyre.

Një platformë dixhitale e modernizuar do të lançohet në janar 2024 nën emrin e Common Information Sharing Environment (CISE).

"Ne mund të përdorim CISA si një platformë për të informuar njëri-tjetrin, gjithashtu për ta përdorur atë për paralajmërim të hershëm dhe për alarme," tha Leendert Bal, Shefi i Departamentit për Sigurinë dhe Mbikëqyrjen në Agjencinë Evropiane të Sigurisë Detare për Euronews.

"Pra, do të bëjë një lidhje unike kombinimi midis të gjitha autoriteteve evropiane që punojnë në mbikëqyrjen detare."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga