LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti në Siri: Mbërrijnë ndihmat e para humanitare

9 Shkurt 2023, 13:03, Kosova & Bota CNA

Tërmeti në Siri: Mbërrijnë ndihmat e para humanitare

Tërmeti 7.8 ballë në Turqi dhe në Siri ishte tragjik për dy shtetet, të cilat ishin të papërgatitura për të përballuar fatkeqsinë.

Ndërsa ndihmat për Turqinë vijuan që prej ditës së tërmetit, në Siri ndodhi e kundërta nuk shkoi asnjë ndihmë.

Ndërsa ditën e sotme ka mbërritur karvani i parë i ndihmës humanitare për viktimat e tërmetit në zonat e kontrolluara nga rebelët në veri të Sirisë, ndihma të cilat kaluan sot në pikën kufitare Bab al-Hawa, raportoi Protothema.

Pak më herët, i dërguari i posaçëm i OKB-së për Sirinë, Geir Pedersen, tha se sirianët e prekur nga tërmeti kanë nevojë për më shumë ndihma.

"Ne kemi nevojë për ndihma jetike. Banorët dhe civilët kanë nevojë kudo që janë, pavarësisht ku ndodhen. Na duhet menjëherë disa mënyra më të shpejta më të drejtpërdrejta dhe më efektive, theksoi theksoi Pedersen teksa u foli gazetarëve nga Gjeneva.

Lajmet e fundit nga