LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Britania e Madhe e shpall zyrtarisht grupin Wagner si organizatë terroriste

15 Shtator 2023, 16:36, Kosova & Bota CNA

Britania e Madhe e shpall zyrtarisht grupin Wagner si organizatë terroriste

Britania e Madhe e ka shpallur zyrtarisht grupin mercenar rus Wagner si një organizatë terroriste, pasi një urdhër u dha në parlament dhe u mbështet më 6 shtator nga ligjvënësit, i cili do ta bënte të paligjshme të jesh anëtar ose ta mbështesësh atë.

"Ky urdhër hyn në fuqi me efekt të menjëhershëm dhe do ta bëjë një vepër penale përkatësinë në Grupin Wagner ose mbështetjen aktive të grupit në MB, me një dënim të mundshëm prej 14 vitesh burg, i cili mund të jepet së bashku ose në vend të një gjobe. " tha qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të premten në një njoftim për shtyp .

Bosi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin  dhe komandanti në terren i grupit, Dmitriy Utkin, vdiqën muajin e kaluar në atë që zyrtarët perëndimorë besojnë se ishte një aksident i qëllimshëm avioni, dy muaj pasi Prigozhin organizoi një rebelim jetëshkurtër kundër Kremlinit, kërcënimi më i madh për presidentin rus Vladimir Putin i cili është në pushtet në më shumë se dy dekada.

Shumica e ekspertëve të sigurisë dyshojnë se Wagner do të mbijetojë në formën e tij aktuale pa Prigozhin, por kjo nuk e ka penguar MB të lëvizë kundër grupit./ CNA

Lajmet e fundit nga