LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Air Europa” e Spanjës do të anulojë mbi 100 fluturime/ Shkak, grevat e paralajmëruara të pilotëve

23 Maj 2023, 13:41, Kosova & Bota CNA

“Air Europa” e Spanjës do të anulojë mbi 100

Linja ajrore spanjolle “Air Europa” po planifikon të anulojë 114 fluturime pasi pilotët kanë shpallur një grevë kundër një ligji që Ministria e Transportit po planifikon të zbatojë, i cili detyron linjat ajrore të operojnë të paktën 90 për qind të të gjitha fluturimeve, pavarësisht se janë në grevë.

Transportuesi i tretë më i madh i flamurit në Spanjë do të merret me tetë sulme pilotësh, të cilat janë planifikuar midis 22 majit dhe 2 qershorit, raporton "SchengenVisaInfo.com".

SELPA, e cila përfaqëson pilotët e “Air Europa”, thekson se gjatë COVID-19, pilotët bashkëpunuan me linjën ajrore, por aktualisht, menaxhmenti po përfiton duke rritur çmimet e biletave me 54 për qind vitin e kaluar, ndërsa uljet e pagave vazhdojnë të zbatohen për punëtorët.

Sindikata thekson gjithashtu se menaxhmenti i "Air Europa" po anashkalon kërkesat e punës dhe pagave, gjë që lë hapësirë ??për më shumë veprime industriale që do të planifikohen për muajt e ardhshëm.

Sulmet e pilotëve priten të ndikojnë në udhëtimet verore

Ndërsa pushimet verore po afrojnë, trafiku ajror spanjoll është i prirur të vuajë në ardhjet e turistëve. Kështu, Ministria e Transportit ka vendosur një numër minimal shërbimesh gjatë kësaj periudhe. Megjithatë, fluturimet e brendshme në disa qytete, si Madridi, Malaga, Bilbao, Vigo, Palma de Mallorca dhe Barcelona, ??do të preken.

Pasojat mund të ndihen në disa fluturime ndërkombëtare, pasi “Air Europa” është anëtare e Aleancës ajrore "SkyTeam", e cila operon fluturime në shkallë globale. Pasagjerët e linjave të tjera ajrore anëtare të "SkyTeam" që janë nisur nga ose jashtë Evropës mund të preken.

BE-ja “e mbytur” nga grevat e punëtorëve të transportit

Spanja nuk është i vetmi vend që po merret me greva, pasi punëtorët në Francë, Itali dhe Belgjikë thuhet se po largohen në shenjë proteste kundër kushteve të punës, ndër të tjera. Gjithashtu, Shërbimi i të Huajve dhe Kufitarit (SEF) ka hyrë në grevë në aeroportin e Lisbonës, e cila do të përfundojë nesër në orën 07:00.

Punëtorët e transportit në Belgjikë po protestojnë kundër të drejtës së punëtorëve për grevë dhe dumpingut social, ndërkohë që francezët nuk janë ende mbi rritjen e moshës ligjore të pensionit. Megjithatë, sindikatat si në Francë ashtu edhe në Itali po bëjnë një pauzë për arsye të ndryshme, pasi rajoni italian i Emilia-Romagna po përballet me përmbytjet katastrofike, ndërsa sindikatat franceze po i shtyjnë grevat në vend që të protestojnë deri në fillim të qershorit.

Vlerësohet se 3700 fluturime u anuluan për shkak të grevave në tremujorin e parë të vitit, duke prekur mbi 666,000 pasagjerë.

Rregullorja e BE-së 261/2004 përcakton rregullat që pasagjerët të jenë në gjendje të kompensojnë paratë e tyre në rast të vonesave ose anulimeve të fluturimeve. Kjo vlen për të gjitha fluturimet brenda BE-së, që mbërrijnë në BE ose nisen nga një vend i BE-së.

Lajmet e fundit nga