LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The Islamic invasion of Kosovo

2022-08-13 19:15:00, Opinione Ilir Levonja
The Islamic invasion of Kosovo
Ilir Levonja

Liberated Kosovo no longer knows what to do with freedom. I went back there with a European mind, while now I see a very Eastern debate. A high-ranking religious man publicly requests the lowering of the age of wearing a headscarf, according to the Islamic religion, etc.

So, from 16 to 11 years old, for women. Biles talks about one's rights and allegedly a public or political promise from the current government. There is no doubt that our countries have been gripped by religious ignorance. Today you find Albanians who go and get killed in the Syrian civil war.

Madje Tirana i publikon si raste heroizmash qeveritare riatdhesimet bajate nga lufta e ashtuqujtur e shenjtë. Nëse vriten sirianët mes veti për hatër të Bashar al Asadit apo frontit të Nasras, kurdëve arabë etj., është punë e tyre, brenda llojit, llojeve për pushtet, nuk është luftë e shenjtë. Megjithatë, shumë pyesin se çfarë duan shqiptarët në Siri?

E para, eshtë dështimi total i shtetit në demokraci. U ndanë pa fund fonde nga bota islame dhe shtetarët tanë që nuk u hante fare meraku se çfarë përfundimi teologjik fetar do kishin këto investime në raport me çështjen kombëtare?

E dyta, kurrë nuk u ndoq më e mira me pararendësit, qofshin këta katolikë a myslimanë, për më tepër që bota jonë ka kaq shumë martirë nga diktatura e proleteriatit. Përkundrazi ata u harruan dhe sot flasin për besim fetar, për rite, a religjone, më të paarsimuarit. Nuk flasin fetarët shqiptarë, trashëgimtarët e tyre. Por ata nga fushat e rerës së Arabisë. Vetëm kolegjit françeskan të Shkodrës po t'i referohesh, është bastarduar e masakruar një akademi e tërë dhe puro shqiptare.

E njëta gjë  edhe me fenë myslimane. Sot kur dëgjon një hajvan që hiqet i ditur dhe flet për të drejtat fetare, me të drejtat e njeriut. Kur ngatërron Kushtetutën e vendit me shaminë e kokës në shkollë..., me gjoja bazë sheriatit, madje kur dëgjon dhe një kryeministër si Albin Kurti, kaq evaziv, broçkullaxhi në lidhje me moshën e sanksionuar 16. Sheriati është kod nderi i një besimi, por jo kodi civil i një vendi. Kaq... Biles në këtë e sipër hedh idenë edhe të uljes së moshës së votimit, rezultati është katastrofik.

Fetari ka hallin e fesë, politikani të votës, për vendin mendojnë hafijet. Po, për çfarë të drejtash të njëriut flet o fetar kungull, për një fëmijë 11 vjeç? Eshtë kryekëput një imponim, një dhunë një sundim total. Madje mbytje me duart e tua. Aq sa të vjen të vjedhësh... Të drejtat e njeriut thotë, kur bëj si të them unë. Se kështu i bie, se, ata apo ato 11 vjeçare nuk besoj se pyeten, bash kur mendësia e tyre është bota sociale, arratia, ëndrrat, filmat, grupet muzikore etj.

Rajoni shqiptar sot është më i përvëluari nga të gjitha kombësitë. Rolin e dasimit e ka luajtur e para Turqia otomane. Nëse sot jemi të ndarë në 5 shtete si komb, pikërisht kjo ka ndodhur për shkak se na kanë konsideruar si vilajete të Turqisë, jo terrritor a truall i shqiptarëve. Por çuditërisht ne prapë andej shtyhemi edhe pse ishte Perëndimi dhe Amerika që na çliruan.

Na mbrojtën nga shpërbërja. Luftuam me flamurin e Perëndimit dhe Amerikës, sot po na mbyt injoranca arabe. Pikërisht deri sot e kësaj dite, një tërësi vendesh të botës islame refuzojnë ta njohin Kosovën si shtet, shqiptarët pavarsisht kësaj atyre anëve shtyhen. Kanë rreth 40% të botës së tyre në emigrim në Perëndim, Zvicër, Gjermani, Itali, Francë, Belgjikë, Angli, Suedi, Amerikë..., dhe, 5% në botën arabe, ky 5% po i mbyt. Kanë hero kombëtar Ibrahim Rugovën, një perëndimor klasi, megjithatë shkojnë e vriten për Bashar al Asadin.

How do you explain it? It is precisely the results of the failed democracy that we mentioned at the beginning. Believe in Islam, but not like the Turks, not like the Arabs, but like the Albanians. That's it..., save the secular schools because the civic school is one thing and the theological school is another. Protect the country with the Constitution and the rule of law, not Islamic Sharia. Shame on you for thinking about it. 

21:29 Opinione Lutfi Dervishi

We did it for 1 lek!

The news that the Transparency Board has reduced the p...

11:09 Opinione Klodian Tomorri

The joker of progress!

He is comparing us with the Prime Minister, just as a ...

Lajmet e fundit nga