LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Belindi's promise and learning with problems...

2023-03-30 16:22:00, Opinione Hysni Gurra
Belindi's promise and learning with problems...
Journalist Hysni Gurra

A pledge by the DP candidate, Belind Këlliç, for free public transport in Tirana has created confusion among his rival in the race and Rilindesh's media bodyguards.

Belindi knows what he has promised, he knows the financial cost of the promise, he knows that he is not reinventing the wheel, but he wants to repeat the successful experiences in Europe.

Belindi has put his finger on one of Tirana's open wounds.

Worsening wound.

Traffic in Tirana has been a nightmare for years. In more than 300 buses currently serving, 7 have been involved in accidents and only luck wanted us to have no victims.

Belind Këlliçi, nëse do të donte të bënte thjesht politikë mund të bënte premtime me kategori të caktuara, mund të thoshte që pensionistët apo studentët, apo shtresat në nevojë do të kenë transport falas.

Por, po tenton një zgjidhje radikale në një situatë anormale.

Të gjithë, edhe të majtë edhe të djathtë, edhe vendali edhe të ardhur, të gjithë pranojnë që trafiku është kthyer në makth, por duket se ka një dorëzim.

Dorëzim që vjen nga fataliteti.

Kemi trafik të madh- nuk ke çfarë i bën, do të mësohemi.

Nuk kemi ujë të pijshëm 24 orë- rrofshin depozitat.

Duhen shumë lek për ujë. Nuk zgjidhet ky problem.

Nuk ka ambiente shkollore dinjitoze- s’kemi çfarë bëjmë, klasat me 30 dhe 40 nxënës dhe mësim me dy turne.

Cilësia e ajrit nga më të ndoturit  në Europë- nuk kemi çfarë bëjmë se njerëzit nuk heqin dorë nga makinat.

Betoni po na merr frymën- kështu janë metropolet gjithandej me ndërtime e me kullla.

Mungojnë parqet dhe sheshet për të luajtur fëmijët nëpër lagje- ja të shkojmë të gjithë te Parku artificial.’

Nuk del kryetari i bashkisë asnjëherë në debat me rivalë apo gazetarë- dhe pajtohemi me këtë gjendje duke thënë: “kështu e ka ai”

Ky dorëzim para problemeve nuk prodhon thjesht apati, por edhe ikje.

Njerëzit po ikin dhe nuk po ikin vetëm të rinjtë dhe nuk po ikin vetëm ata që nuk kanë, po ikin edhe ata që kanë mundësi se Tirana sa vjen dhe bëhet qytet i pabanueshëm.

Këtë gjendje apatie e shpjegon në mënyrë anekdodike, një ngjarje e pak viteve më parë me drejtorin e ujësjellësit të Sarandës.

Gazetari e pyet drejtorin e ujësjellësit: a është i mjaftueshëm furnizimi me 8 orë ujë të pijshëm për qytetin, përgjigja të lë pa mend: unë nuk i kam çuar ujë 3 ditë për të parë sa kërkesë ka dhe asnjë nuk i ka rënë telefonit”!!!

Edhe Tirana rrezikon të bëhet si Saranda- nëse banorët do të dorëzohen para problemeve.

Belind Këlliçi ka prezantuar variante zgjidhjesh për problemet që ka Tirana.

Reagimi nga qeveria e bashkia është si të kesh prekur folenë e grerëzave.

Trafiku, cilësia e ajrit, uji i pijshëm, legalizimet, shkollat, parqet, taksat, betonizimi- janë probleme të jetës së përditshme të çdo banori të Tiranës.

Zgjidhja e tyre nuk është e lehtë, por nuk ka asnjë problem pa zgjidhje.

Transporti publik falas nuk është vetëm lehtësi për 200 mijë udhëtar çdo ditë, por është frymëmarrje për gjithë qytetin dhe sinjal se çdo problem ka zgjidhje.

The issue of whose interest you have in mind for solution.

If it is about water, do you have the interest of the water business, or of the residents?

If it comes to parks and squares, do you have the interest of the builders or the residents?

If it's about traffic, are you interested in a few companies, or 200,000 travelers?

Tirana today is a reflection of how the capital is transformed when the interest of the oligarchy is protected. Now is the time to try to protect the interest of the residents of the metropolis.

19:47 Opinione Ermal Mulosmani

DP's black comedy

The last movement of the Alibeajt group, which invites...

Lajmet e fundit nga