LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U dashurua me kamerën që 16 vjeç/ Rrëfimi i operatores së parë grua në Shqipëri

2022-12-10 21:42:00, Kulturë CNA
U dashurua me kamerën që 16 vjeç/ Rrëfimi i operatores
Sonja Mamaqi

Sonja Mamaqi është operatorja e parë vajzë në Shqipëri, që u dashurua me kamerën që në moshën 16-vjeçare.

Në një intervistë për gazetarin Flori Gjini, Sonja Mamaqi rrëfeu si lindi dëshira e saj për t’u bërë operatore dhe sa e vështirë ishte për një grua në kohën e komunizmit që të bënte një punë të tillë.

Ajo tha se filloi punë si operatore falë ndihmës që i dha i ati i cili ishte kryeredaktor i Zërit të Popullit,  ndërsa shtoi se asokohe paragjykohej shumë për punën që bënte pasi ishte vajzë.

U dashurua me kamerën që 16 vjeç/ Rrëfimi i operatores

Në intervistën e saj, ajo rrëfeu se nëse nuk do ishte babai i saj nuk do të bëhej kurrë operatore.

“Im atë ishte funksionar në atë kohë dhe unë ngulja këmbë o operatore o s’ka. Babi bisedoi me ish-drejtorin e Kinostudios dhe unë u futa aty. Më thanë që s’kemi parë femra operatore, e më thanë që duhet dhe një vajzë tjetër. Bota ishte shumë e egër, kishte konkurrencë dhe egoizëm. Kishte paragjykim dhe ndarje gjinore. Kur mbaruam kursin ne nuk na dhanë titullin, por kolegëve tanë po. Babai im ka qenë kryeredaktor i Zërit Popullit, dhe nëse nuk do ishte ai kurrë nuk do bëhesha operatore”, deklaroi ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga