LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Sign of immorality, insult'/ Kokonozi angry, what happened at the Book Fair that revolted the writer

2022-11-26 14:06:00, Kulturë CNA
'Sign of immorality, insult'/ Kokonozi angry, what happened at the
Journalist and writer Dashnor Kokonozi

Journalist and writer Dashnor Kokonozi has expressed his anger about what happened to the writer Virion Graçi, whose books were removed from the stand of the Book Fair this year.

Kokonozi, through a reaction on social networks, described this action as an obvious sign of immorality.

According to him, this is a great insult, but it seems that what angers the writer more is the lack of reaction to this action.

" Visible sign of immorality...

Është hera e parë që largohem me një ndjenjë të keqe zemërimi nga Shqipëria. Kjo për shkak të asaj që i ndodhi shkrimtarit Virion Graçi. Pa asnjë lloj shpjegimi, botuesi i tij ia hoqi të gjitha librat nga stenda e Panairit të këtij viti.

Nuk e di çfarë mund të ketë fyerje më të madhe!

Kurrë nuk kam dëgjuar që kjo t’i ketë ndodhur qoftë edhe një mitomani a grafomani me të cilët ishin mbushur gjysmat e stendave të Panairit.

Ja, pra që i ndodhi njërit prej shkrimtarëve dhe intelektualëve më të mirë shqiptarë.

Është e pabesueshme, por më i pabesueshëm ishte reagimi i intelektualëve dhe shkrimtarëve shqiptarë.

Ne poshtërsisht nuk e hapëm gojën. Librat tanë iu paraqitën vizitorëve të shumtë dhe lexuesve të paktë dhe një kënaqësi kaq langaraqe përligjte heshtjen.

Nuk patëm kurajën të protestojmë.

We did not find the courage to withdraw our books from the Fair to express our disapproval of such a low gesture!

This is simply the visible sign of our immorality. Not the biggest. But in a way this also explains the deep misery of that country! ", Dashnor Kokonozi writes in his reaction./ CNA.al

15:30 CULTURE

Ky është

Pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 2,400 banorësh, ...

Lajmet e fundit nga