LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto ditë të ftohta dhjetori

2022-11-27 11:02:00, Kulturë CNA

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Përfshirë performancën e Brendan Fraser-it në filmin The Ëhale, vazhdimin e Avatarit të James Cameron dhe "një kryqëzim midis Die Hard dhe Miracle On 34th Street", këto janë 11 filmat që duhen parë padiskutim në muajin dhjetor.

1. Tori dhe Lokita

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Jean-Pierre dhe Luc Dardenne gjithmonë kanë shkruar dhe drejtuar drama urgjente për padrejtësitë sociale, por Tori dhe Lokita është "filmi më i zemëruar që vëllezërit Dardenne kanë bërë ndonjëherë", thotë David Ehrlich në IndieËire . Heronjtë adoleshentë të filmit, të luajtur nga Pablo Schils dhe Joely Mbundu, janë emigrantë afrikanë që jetojnë në një strehë në Belgjikë. Ata po luftojnë për të shmangur dëbimin dhe duhet të japin drogë për të paguar një bandë trafikantësh njerëzish, por ata janë të mbështetur nga trimëria, zgjuarsia e tyre e shpejtë dhe miqësia e tyre e pathyeshme – gjithsesi për një kohë. "Asnjëherë më parë këta regjisorë të nënkuptuar politikë nuk kanë lejuar kaq lakuriq një shëmbëlltyrë morale të shndërrohet në polemikat e nxehta të çmendura," thotë Ehrlich. "

2. Babylon (Babilonia)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Magjepsja e Damien Chazelle me epokën e artë të Hollivudit shkëlqeu përmes filmit të tij më të madh, La La Land, por regjisori-regjisori shkon më tej në Babiloni, një dramë komedi e përhapur që i jep biznesit të filmit të viteve 1920 dhe 1930 trajtimin e plotë të Boogie Nights. Është një kalorësi e egër orgjish të nxitura nga seksi dhe droga, ku shfaqet Brad Pitt si një yll filmash, Margot Robbie si një yll me kokainë, Diego Calva si asistent në studio, Jovan Adepo si një trumpetist xhaz dhe Jean Smart si një kolumnist i pamëshirshëm thashetheme. Ata të gjithë po luftojnë për një vend në "këtë shoqëri të improvizuar që ishte ndërtuar shumë shpejt, në këtë lloj mënyre të shfrenuar dhe të pamatur," i tha Chazelle Lauren Huff në Entertainment Ëeekly.. "[Babilonia] ishte një emër që përdorej për të përshkruar Hollivudin në ato ditë - ideja e një vendi mëkatar, një qyteti dekadence dhe shthurjeje që po shkonte drejt rrënimit."

3. I Wanna Dance with Somebody (Dua të kërcej me dikë)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Në dekadën që nga vdekja e saj në 2012, Ëhitney Houston ka qenë subjekt i një dokumentari të Nick Broomfield, një dokumentari për Kevin Macdonald dhe një filmi televiziv të drejtuar nga Angela Bassett (e cila luajti së bashku me Houston në Ëaiting to Exhale). Të gjithë këta filma u përqendruan në krizat e marrëdhënieve të këngëtares dhe betejat me varësinë nga droga, por krijuesit e I Ëanna Dance ëith Somebody premtojnë se filmi i tyre biografik , me protagoniste Naomi Ackie, është "një festë e fuqishme dhe triumfuese... një frymëzuese, prekëse - dhe kaq emocionuese. – udhëtim nëpër jetën dhe karrierën e Hjustonit”. Regjisori është Kasi Lemmons, i cili bëri dramën Harriet Tubman të vitit 2019, Harriet, dhe skenaristi/producenti është Anthony McCarten, i cili ka shkruar skenarin e Bohemian Rhapsody, kështu që ata të dy dinë një ose dy gjëra për "të fuqishëm dhe triumfues".

4. If These Walls Could Sing (Nëse këto mure mund të këndojnë)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Beatles e bënë atë të famshëm në mbarë botën duke emëruar një album me emrin e tij. Jimmy Page i Led Zeppelin luajti në kitarë atje në këngën e titullit të Goldfinger. John Ëilliams realizoi rezultatin e tij për Raiders of the Lost Ark atje. Dhe këto janë vetëm tre nga arsyet e shumta pse Abbey Road Studios në Londër meriton një dokumentar për të festuar 90-vjetorin e tyre. Nëse Këto Mure mund të Këndojnë përmban kujtimet e dashura të Paul McCartney, Roger Ëaters, Elton John, George Lucas dhe turma besimtarësh të tjerë. Është një formacion yjor, por më pas, drejtoresha është Mary McCartney, një fotografe që ndodh të jetë vajza e Paul McCartney. Ajo ka "një Rolodex të përbashkët për t'u mbështetur në mbledhjen e anekdotave të dorës së parë të rock 'n' rollit që prisni dhe dëshironi në një film si ky," thotë Chris Ëillman në Variety .. "Ajo është gjithashtu mjaft e zgjuar për të ditur se djali që punon në pjesën e pasme duke ngjitur përsëri mikrofonat e pazëvendësueshëm të mesit të shekullit, meriton gjithashtu disa sekonda para ekranit."

5. Puss in Boots: The Last Wish

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Puss in Boots (me zërin e Antonio Banderas) ishte një guximtar i rrëmbyeshëm dhe i mprehtë me shpatë në karikaturat e Shrek-ut dhe në filmin e tij solo në vitin 2011, por tani mace Errol Flynn ka konsumuar tetë nga nëntë jetët e tij. E vetmja mënyrë për të që të rimbushet është të gjejë një yll magjik dëshiror, me ndihmën e dashurisë së tij, Kitty Softpaës (Salma Hayek), ndërsa i shmanget Ujkut të Madh të Keq (Ëagner Moura). “Ai kurrë nuk e përjeton frikën sepse është gjithmonë kaq i lezetshëm në çdo situatë”, tha drejtori i filmit vizatimor, Joel Craëford për Total Film.. "Por tani, ai është në jetën e tij të fundit dhe ka shumë komedi që vjen nga qëndrimi i tij në këmbë." Animacioni është përditësuar për të përfshirë elementë 2D dhe 3D, ashtu si Spider-Man: Into the Spider-Verse. Por pjesa vërtet joshëse është se Goldilocks dhe Three Bears janë tani gangsterë të Cockney të shprehur nga Florence Pugh, Ray Ëinstone, Olivia Colman dhe Samson Kayo.

6. Violent Night (Natë e dhunshme)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Nëse keni dashur ndonjëherë ta shihni Santa Claus-in të gërhasë, "Koha për disa rrahje sezoni" dhe të godasë me thikë në sy një të këqij me një stoli në formë ylli, atëherë ky është viti kur dëshira juaj për Krishtlindje realizohet. Nata e dhunshme është një komedi aksioni me titull të duhur prodhuar nga David Leitch, një nga krijuesit e Askush, John Ëick dhe Atomic Blonde. David Harbor (Stranger Things, Black Ëidoë) luan një Shën Nick plak jo shumë të gëzuar. Një natë Krishtlindjesh, Santa po i dërgon dhurata familjes së një multimilioneri kur një organizator kriminal (John Leguizamo) dhe banda e tij mercenare hyjnë në rezidencën e tyre dhe i marrin peng. Tregoni shumë skena luftarake, shpërthime dhe shaka të mëdha se kush është në listën e keq. Harbour e përshkruan filmin si një kryqëzim midis Die Hard dhe Miracle On 34th Street. Le të shpresojmë se ai ka të drejtë.

7.  Avatar: The Way of Water (Avatari: Rruga e Ujit)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Kanë kaluar 13 vjet që kur u publikua Avatari i James Cameron, por më në fund është koha për t'u rikthyer në planetin Pandora, ku Jake Scully (Sam Ëorthington) ka jetuar me Neytirin (Zoe Salda ñ a) dhe pjesën tjetër të lëkurës blu Na. 'vi. Pse pritja e gjatë? Cameron thotë se ai ka shkruar jo vetëm një vazhdim, por katër: "Avatars" pjesët tre deri në pesë do të dalin nga tani deri në vitin 2028. Në përgjithësi, ai premton një sagë epike fantastiko-shkencore të rritjes së një familjeje gjatë dekadave. "Do të jetë një zgjatje e natyrshme e të gjitha temave, personazheve dhe rrymave shpirtërore të nëndheshme [të Avatarit origjinal]," i tha Cameron Rebecca Keegan-it në Vanity Fair.. "Në thelb, nëse ju ka pëlqyer filmi i parë, do t'ju pëlqejnë këta filma, dhe nëse e keni urryer, me siguri do t'i urreni. me siguri do t'i pëlqejë këto."

8.(Corsage)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

"Korzazhi" i titullit nuk i referohet luleve të fiksuara në një fustan mature, por korsetë që e shtrëngon gjithnjë e më fort perandoreshën Elisabeth të Austrisë (Vicky Krieps). Viti është 1877, dhe Perandoresha sapo ka mbushur 40 vjeç. A mund ta ruajë statusin e saj si një ikonë e njohur e bukurisë dhe modës, apo duhet të rebelohet kundër pritshmërive shtrënguese të shoqërisë? Drama plot lojë postmoderne e Maria Kreutzer kujton Spencer, filmin e Pablo Larrain për Princeshën Diana. "The Favorite dhe Marie Antoinette gjithashtu vijnë në mendje kur shikojnë këtë histori formalisht jokonvencionale të një mbretërore të pakënaqur," thotë Anna Smith në Time Out . "Por Kreutzer ka stilin e saj të historisë feministe revizioniste, dhe e ndihmuar nga kthesa e guximshme dhe e shkëlqyer e Krieps, është gjëra tërheqëse."

9. Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths (Bardo, Kronikë e rreme e një grushti të vërtetash)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Për momentin, regjisorët duan të bëjnë filma që flasin hapur për jetën e tyre: Roma, Fabelmans, Belfast, Dora e Zotit dhe Suvenir janë të gjitha pjesë e trendit. Tani Alejandro G Iñárritu po merr radhën e tij. Regjisori i Birdman dhe The Revenant ka bërë një dramë komedi të stilit Fellini që zhytet në kujtimet dhe ëndrrat e një regjisori të lavdëruar meksikan (Daniel Giménez Cacho) ndërsa ai përgatitet të marrë një çmim prestigjioz. Tre orë shikim në kërthizë do të jenë shumë për disa shikues, por ka mjaft sekuenca mahnitëse, surreale për t'i bërë të gjitha të vlefshme. "Kjo është një kinema thellësisht personale, zhytëse," thotë David Rooney në The Hollyëood Reporter, "që tregon shumë kërkime shpirtërore, për identitetin kulturor individual dhe kombëtar, për vdekshmërinë rrëshqitëse, për çmimin e mirënjohjes, për zemrën e konfliktuar të mërgimtarit që po kthehet, për porozitetin e kohës dhe për labirintin joshës të kujtesës.

10. Empire of Light (Perandoria e Dritës)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Pas dy filmave të Bond-it dhe një thriller luftarak të gjithanshëm, 1917, Sam Mendes ndryshon ritmin me një projekt më të butë, më personal: Empire of Light është filmi i parë që ai ka shkruar vetë, pa asnjë bashkë-skenar. E vendosur brenda dhe rreth një kinemaje në një qytet bregdetar anglez në fillim të viteve 1980, drama komedi e hidhur e Mendes tregon historitë e zëvendësmenaxheres së saj problematike (Olivia Colman), shefit të saj të shëmtuar (Colin Firth) dhe një rekruti të ri të pashëm (Micheal Ëard). ) i cili duhet të merret me abuzimin racist. "Oda bukuroshe e modës së vjetër dhe emocionale e Sam Mendes për kinemanë dhe kinematë e rinisë së tij... është një thesar i denjë për ekranet e tij të shkërmoqur të Art Deco 1 dhe 2," thotë Fionnuala Halligan në Screen International.. "Mesazhi i tij i dashurisë, tolerancës dhe gjetjes së familjes kudo që të mundeni duhet të ndikojë në dhomat e errëta kudo që luan."

11. The Whale ( Balena)

11 filmat më të bukur për t’u parë në këto

Asnjëherë nuk e dini se çfarë do të ndodhë në Oscar, por do të ishte një shqetësim i madh nëse Brendan Fraser nuk do të nominohej për aktorin më të mirë për performancën e tij prekëse në The Ëhale, një pjesë dhome e drejtuar nga Darren Aronofsky dhe e përshtatur nga shfaqja. nga Samuel D Hunter. Fraser luan Charlie, një pedagog i anglishtes, i cili është aq i trashë sa mezi mund të ngrihet nga karrigia, e lëre më nga apartamenti i tij. Vizitorë të ndryshëm, duke përfshirë kujdestarin e tij besnik (Hong Chau) dhe vajzën e tij të larguar të hidhur (Sadie Sink), e kuptojnë se nëse ai nuk e ndryshon jetën e tij, ai do të vdesë brenda javës. “Fraser – në rolin e tij të parë madhor për gati një dekadë – mbush Charlie me ngrohtësi dhe optimizëm pavarësisht shtresave të grimit, protetikës dhe efekteve video”, thotë Hannah Strong në Little Ëhite Lies.. "Ai kap fajin dhe trishtimin e thellë të Charlie-t rreth mënyrës sesi ai ka jetuar jetën e tij dhe një dëshirë të dhembshme për të dashur dhe për t'u dashuruar."/CNA.al

15:30 CULTURE

Ky është

Pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 2,400 banorësh, ...

Lajmet e fundit nga