LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

US Secret Service: Chinese hackers stole millions of dollars from pandemic assistance funds

2022-12-06 19:37:39, Kosova & Bota CNA
US Secret Service: Chinese hackers stole millions of dollars from pandemic
United States Secret Service logo

Chinese hackers have stolen tens of millions of dollars since 2020 from pandemic assistance funds in the United States, the US Secret Service confirmed on Monday.

The Secret Service did not provide further details, but confirmed a report by NBC News that the Chinese hacking team believed to be responsible for the theft is known in the cybersecurity community as APT41, or “ Winnti".

APT41 është një grupim aktiv kriminal që ka marrë pjesë në ndërhyrje kibernetike të mbështetura nga qeveria, si dhe në ndërhyrje të motivuara financiarisht, thonë ekspertët.

US Secret Service: Chinese hackers stole millions of dollars from pandemic

Ndaj disa anëtarëve të këtij grupi u ngritën akuza në vitin 2019 dhe 2020 nga Departamenti amerikan i Drejtësisë për aktivitet spiunazhi në mbi 100 kompani, ndër to kompani që prodhojnë programe kompjuterike, kompani telekomunikacioni, firma të mediave sociale, si dhe prodhues të lojërave elektronike.

“Fatkeqësisht, Partia Komuniste Kineze ka zgjedhur ta bëjë Kinën një strehë të sigurtë për kriminelët kibernetikë për sa kohë që sulmojnë kompjutera që gjenden jashtë Kinës dhe vjedhin pronësinë intelektuale që ndihmon Kinën”, tha në atë kohë ish-Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm, Jeffrey Rosen.

The Chinese Embassy in Washington said in a statement that China has always "resolutely opposed and cracked down on all forms of cyber theft and piracy"./ VOA

Lajmet e fundit nga