LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The meeting between Kurt and Lajçak begins

2022-12-06 10:01:47, Kosova & Bota CNA

The meeting between Kurt and Lajçak begins

Around 9:00 a.m. the meeting between the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, and the Special Envoy of the European Union for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, started.

The senior EU official is staying in Pristina, on December 6, a day after he met the president of Serbia, Aleksandar Vu?i?, in Belgrade.

Lajcak said that with Vucic he discussed the normalization of relations between Kosovo and Serbia, but also other topics, including the return of Kosovo Serbs to Kosovo's institutions.

Ndërkaq, presidenti serb tha se me të dërguarin e bllokut foli për dialogun që ndërmjetësohet nga BE-ja, por edhe për problemet me të cilat po përballen serbët e Kosovës “për shkak të lëvizjeve të njëanshme dhe jolegjitime të Prishtinës”.

Në nëntor, serbët në veri të Kosovës u larguan nga institucionet e Kosovës (institucionet e drejtësisë, policia, niveli lokal, por edhe nga Qeveria dhe Kuvendi) në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targave serbe.

Por, ndërkohë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje për çështjen e targave, por jo edhe për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës.

Lajcak's visit to Kosovo is taking place a few days after Belgrade strongly criticized the decision of Prime Minister Kurti, who appointed the leader of the Progressive Democratic Party, Nenad Rashic, to the post of Minister for Communities and Returns.

Serbia said that this decision constitutes a violation and that Rashi? does not represent the Serbs of Kosovo.

Earlier, the post of Minister for Return and Communities was held by Goran Raki?, leader of the Serbian List - the main party of the Serbs in Kosovo. However, he is among the Serbian officials who resigned from Kosovo's institutions due to the license plate issue./REL

Lajmet e fundit nga