LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Financial Times shpall Zelensky-n

2022-12-05 11:45:00, Kosova & Bota CNA
Financial Times shpall Zelensky-n
Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është shpallur “njeriu i vitit” për gazetën britanike Financial Times, e cila i ka kushtuar presidentit ukrainas  një artikull të gjatë.

“Nëntë muaj pas luftës brutale për mbijetesë kundër pushtuesve rusë, Volodymyr Zelensky shfaqet i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve”, shkruhet në hyrje të artikullit, i cili tregon personazhin duke u nisur nga përvoja e tij si aktor në luftën kundër lideri trus Vladimir Putin.

"44-vjeçari Volodymyr Zelenskyy ka fituar një vend në histori për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë.
Presidenti ukrainas ka ardhur për të mishëruar guximin dhe qëndrueshmërinë e popullit ukrainas në luftën e tyre kundër agresionit rus.
Vendimi i Zelenskyy për
të qëndruar në Kiev në vend që të pranojë ofertën e SHBA-së për evakuim ishte një nga momentet më të rëndësishme në luftë.
Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, Ukraina ka befasuar botën duke shmangur sulmin rus në Kiev dhe kundërsulmimet e tij në provinca të tjera"- shkruhet më tej në postimin e Financial Times në Instagram./CNA.al

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Financial Times (@financialtimes)

Lajmet e fundit nga