LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Women were punished for hair outside the headscarf/ The "morality police" in Iran is disbanded

2022-12-04 13:31:00, Kosova & Bota CNA

Women were punished for hair outside the headscarf/ The "morality

To the Iranian Attorney General, it has been stated that the "morality police" is on the verge of disbandment. 

This may represent an important partial success of the women's movement in Iran.
Following violent protests in Iran and around the world, Iran's deputy police/morality police have reportedly been disbanded.

According to Iran's Attorney General, the deputy police, which until now has been primarily responsible for enforcing dress codes for women, has been disbanded. 

“Zëvendës skuadra është shpërbërë, por gjyqësori do të vazhdojë të merret me këtë sfidë sociale,” citoi e përditshmja Shargh të thoshte Prokurori i Përgjithshëm Mohammed Jafar Montaseri të dielën. 

Nuk kishte detaje të mëtejshme për rrethanat dhe zbatimin e rezolutës.

Kritikët e lidershipit politik reaguan me kujdes ndaj njoftimit. Problemi nuk është policia morale, por heqja e detyrimit të shamisë, shkroi një aktivist iranian në Twitter. 

“Gratë duhet të jenë në gjendje të shkojnë kudo pa shami,” kërkoi ai. 

Dhe ky është "vetëm hapi i parë". Sipas vëzhguesve, shpërbërja e skuadrës së zëvendësve nuk do të nënkuptonte fundin e shamive të detyrueshme për gratë, por do të përfaqësonte një sukses të pjesshëm të rëndësishëm për lëvizjen e grave në Iran.

Policia e moralit përgjegjëse për protestat e mëdha
Zv.policia ishte katalizatori i kryengritjeve kritike të sistemit në vend që po vazhdojnë prej më shumë se dy muajsh. Në mesin e shtatorit, rojet morale islame arrestuan Mahsa Amini. 

Thuhet se disa fije flokësh i kishin dalë nga poshtë shamisë. Amini ndërroi jetë disa ditë më vonë në paraburgimin e nënskuadrës. Që atëherë, njerëzit në Iran kanë protestuar kundër sistemit islamik dhe ligjeve dhe rregulloreve të tij.

Që nga shpërthimi i protestave, shumë gra, veçanërisht në qytetet e mëdha, kanë injoruar gjithnjë e më shumë kërkesën për shaminë e kokës dhe kodin islam të veshjes. Sipas ligjit islam, gratë duhet të mbajnë një shami dhe një pallto të gjatë e të lirshme për të mbuluar flokët dhe konturet e trupit në publik. Për më shumë se 40 vjet, ky ligj është pjesë e doktrinës socio-politike të sistemit islam, me qëllim që, siç thuhet, “të shpëtojë vendin dhe popullin nga pushtimi kulturor perëndimor”.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut, rreth 470 demonstrues janë vrarë që nga fillimi i demonstratave, duke përfshirë 64 fëmijë dhe 60 forca sigurie. 

Informacionet zyrtare për këtë janë kontradiktore. Këshilli i Sigurimit flet për 200, një komandant i Gardës Revolucionare me 300 të vdekur. 

In addition, thousands have been arrested in the past two months, including students, journalists, athletes and artists. 

Some demonstrators have even been sentenced to death by the revolutionary courts. Further protests - and according to opposition circles also strikes - are planned across the country from Monday. /CNA.al

09:45 World

Christoph Heusgen:

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibri...

Lajmet e fundit nga