LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Ukraine/Russia war will not accept the oil price cap

2022-12-03 20:23:00, Kosova & Bota CNA
The Ukraine/Russia war will not accept the oil price cap
Illustrative photo

Russia will not accept a price cap on its oil exports approved by Western allies.

The cap, approved on Friday, aims to stop countries paying more than $60 (£48) for a barrel of offshore Russian crude.

The move, which will take effect on Monday, intensifies Western pressure on Russia for the invasion.

But Kremlin spokesman Dmitry Peskov said Moscow had prepared for the move and was evaluating its options.

"We will not accept this ceiling," he said.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë, shkruan BBC.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të "parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës".

Shtëpia e Bardhë tha  se një kufi i çmimit do të ndihmojë në kufizimin e aftësisë së Putinit për të financuar "makinën e luftës" të Kremlinit.

Kancelari i Mbretërisë së Bashkuar, Jeremy Hunt ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet në mbështetjen e saj për Ukrainën dhe do të vazhdojë të kërkojë mënyra të reja për të "shtrënguar rrjedhat e financimit të Putinit".

Although the measures will certainly be felt by Russia, the blow will be partly softened by its move to sell oil to other markets such as India and China, which are currently the largest single buyers of Russian crude./ CNA .co.uk

09:45 World

Christoph Heusgen:

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibri...

Lajmet e fundit nga