LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vučić meeting with Lajčak/ The conversation clears up

2022-12-05 14:13:13, Kosova & Bota CNA

Vu?i? meeting with Laj?ak/ The conversation clears up

The Serbian President, Aleksandar Vu?i?, said that with the EU envoy for dialogue, Miroslav Laj?ak, he discussed the dialogue between Pristina and Belgrade, as well as the problems that the Serbs of Kosovo are facing "due to unilateral and illegitimate movements." of Pristina".

This is what he wrote on December 5 on his Instagram profile, after the meeting he had with Lajcak in Belgrade.

"E theksova domosdoshmërinë e zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe respektimin e të drejtave dhe vullnetit të popullit tonë. Serbia është e vendosur të vazhdojë dialogun konstruktiv, me qëllim të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit dhe kushteve më të mira për jetën e të gjithëve qytetarëve”, ka shkruar Vuçiç.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për Asociacionin më 2013 dhe më pas më 2015 mbi parimet për themelimin e tij. Po më 2015, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka gjetur se marrëveshja nuk është në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Serbia kërkon që Kosova të zbatojë marrëveshjet e arritura, por Qeveria e Kosovës është deklaruar kundër një asociacioni njëetnik.

Lajçak erdhi në Beograd pasi Beogradi zyrtar javën e kaluar kritikoi ashpër vendimin e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për të emëruar kreun e Partisë Demokratike Progresive, Nenad Rshiq në postin e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës.

Serbia e ka konsideruar këtë vendim si shkelje dhe ka thënë se Rashiq nuk përfaqëson serbët e Kosovës.

Pozita në të cilën është emëruar Rashiq, deri në fillim të nëntorit mbahej nga Goran Rakiq, i cili ka dhënë dorëheqje për shkak të vendimit të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar targat ilegale serbe në veri të Kosovës. Për të njëjtën arsye, dorëheqje nga institucionet e Kosovës kanë dhënë edhe zyrtarë tjerë serbë nga veriu.

On December 1, Vucic called Kurti "terrorist scum" and warned that Serbia will not participate in the summit organized on December 6 in Tirana between the EU and the countries of the Western Balkans, which are not part of the bloc. eUropean

Due to the recent conflicts with the Government of Kosovo, the participation of the President of Serbia in the EU-Western Balkans Summit is uncertain./REL

Lajmet e fundit nga