LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kurti meets with the EU envoy on Tuesday

2022-12-05 22:22:50, Kosova & Bota CNA
Kurti meets with the EU envoy on Tuesday
The EU's special envoy for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, and the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, during a meeting in Pristina.

The special envoy of the European Union for the Kosovo-Serbia dialogue, Miroslav Lajçak, will stay in Pristina on December 6, where he will meet with the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti.

The Kurti-Lajçak meeting will start at 09:00, announced the Government of Kosovo.

Lajcak's visit to Kosovo will take place one day after the EU's top official stayed in Belgrade, where he met with the president of Serbia, Aleksandar Vucic.

Lajçak tha se me Vuçiç diskutoi për normalizimin e raporteve midis Kosovës dhe Serbisë, por edhe për tema të tjera, përfshirë edhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucionet e Kosovës.

Ndërkaq, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, tha se me të dërguarin e bllokut foli për dialogun që ndërmjetësohet nga BE-ja, por edhe për problemet me të cilat po përballen serbët e Kosovës “për shkak të lëvizjeve të njëanshme dhe jolegjitime të Prishtinës”.

Në nëntor, serbët në veri të Kosovës u larguan nga institucionet e Kosovës (institucionet e drejtësisë, policia, niveli lokal, por edhe nga Qeveria dhe Kuvendi) në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targave serbe.

But, in the meantime, with the mediation of the European Union, Kosovo and Serbia reached an agreement on the issue of license plates, but not on the return of Serbs to the institutions of Kosovo.

Lajcak's visit to Kosovo comes a few days after Belgrade strongly criticized the decision of the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, who appointed the leader of the Progressive Democratic Party, Nenad Rashic, to the post of Minister for Communities and Returns.

Serbia said that this decision constitutes a violation and that Rashi? does not represent the Serbs of Kosovo.

Earlier, the post of Minister for Return and Communities was held by Goran Raki?, leader of the Serbian List - the main party of the Serbs in Kosovo. However, he is among the Serbian officials who resigned from Kosovo's institutions due to the license plate issue./ REL

Lajmet e fundit nga