LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Voa: One-day meeting of European and Western Balkan leaders

2022-12-05 22:21:00, Kosova & Bota CNA
Voa: One-day meeting of European and Western Balkan leaders
Illustrative photo

A high-level meeting between the leaders of the European Union and the countries of the Western Balkans will be held on Tuesday in Tirana. The war in Ukraine has returned the issue of enlargement to the top of the agenda of the European bloc, after several years of procrastination and obstacles. Prime Minister Edi Rama said that the one-day meeting is an indicator of the geostrategic interest that Europe has towards the region. On the same day, the Democratic Party, that part of it that is led by former Prime Minister Sali Berisha, has announced the development of a protest in defense of European values, which, as Mr. Berisha said, are being threatened by Prime Minister Rama.

Kryeministri Edi Rama do të jetë të martën mikpritës i udhëheqësve të Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, për një takim njëditor që synon rigjallërimin e procesit të zgjerimit.

“Momenti është i jashtëzakonshëm. Askush nuk mund ta imagjinonte këtë deri para dy vitesh dhe tashmë po ndodh. Këshilli Evropian po mblidhet jashtë perimetrit të BE-së dhe pikërisht në Shqipëri, për një takim të nivelit të lartë me Ballkanin Perëndimor, si një shprehje e angazhimit dhe mirëkuptim strategjik, kjo është ajo që ne po kërkonim prej kohësh”, tha zoti Rama.

Kryeministri ka kritikuar Bashkimin Evropian për zvarritjen e procesit të zgjerimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor janë përballuar prej vitesh me një ngecje të këtij procesi.Në korrik të këtij viti Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nisën procesit të bisedimeve të anëtarësimit, ndërsa Serbia dhe Mali i Zi, ndodhen prej vitesh në këtë fazë.

Bosnje dhe Hercegovinës i është ofruar statusi i vendit kandidat, ndërsa Kosova është në hapin e parë, atë të nënshkrimit të Marrëveshjes se Stabilizim Asociimit me bllokun. Prishtina planifikon të paraqesë kërkesën për statusin e kandidatit, në fund të këtij muaji.

Kryeministri Rama tha se lufta në Ukrainë tregon se sa e brishtë është situata në rajon. Beogradi nuk i është bashkuar plotësisht sanksioneve të BE-së ndaj Moskës, lidhur me agresionin e saj në Ukrainë. Sipas kryeministrit të Shqipërisë marrëdhëniet në Ballkanin Perëndimor nuk kanë qenë kurrë më të mira, pa përjashtuar faktin se ka ende probleme.

"Ka ende nje problem të madh që duhet zgjidhur, njohja e Kosovës. Por ne jemi drejt kësaj rruge e do të vazhdojmë të nxisim pajtimin dhe normalizimin, si dhe do të vazhdojmë të punojmë ngushtë edhe me Serbinë”, tha ai. Në të njëjtën ditë që mbahet takimi i nivelit të lartë mes udhëheqësve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, opozita ka paralajmëruar organizimin e një proteste. Ish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka rimarrë kontrollin e Partisë Demokratike, deklaroi sot se manifestimi organizohet në mbrojtje të vlerave europiane, të cilat sipas tij, po rrezikohen dhe po kërcënohen nga kreu i qeverisë.

“Nesër është dita e qytetarëve që aspirojnë për liri, dinjitet dhe transparencë. Është dita e shqiptarëve që besojnë se Shqipëria është një tokë e bekuar, që me mirësitë dhe rezervat e saj, mund të begatojë kombin. Me kushtin e vetëm, të ketë një qeverisje demokratike. Me kushtin e vetëm të ketë një qeveri të palidhur me krimin, siç është qeveria e Edi Ramës”, tha zoti Berisha.

The opposition has asked to protest in front of the government headquarters. But this request was rejected by the police, according to which this area is part of the security perimeter for the high-level meeting. "The security of the 32 state delegations with their leaders from the EU and the Western Balkans, the delegation of the President of the Council, the President of the Commission and all high-ranking personalities of the category of high state authorities, imposes on us to establish security national and international, on the geographical desire to protest", declared the General Director of Police Muhamet Rrumbullaku a day ago. He said that the opposition is free to hold its protest in any other area outside of the one considered as a security perimeter./ Voa

Lajmet e fundit nga