LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Media: Explosions in the north of Kosovo

2022-12-06 16:59:00, Kosova & Bota CNA
Media: Explosions in the north of Kosovo
Illustrative photo

Two explosions were heard on Tuesday afternoon in Zubin Potok, while three more in North Mitrovica - both municipalities inhabited by a majority of Serbs in the northern part of Kosovo.

According to the reports of some Serbian media, the explosions in Zubin Potok occurred at the time when members of the Municipal Electoral Commission, under the escort of members of the Kosovo Police, entered the premises of the municipal facility.

REL sources said that alarm sirens were heard in North Mitrovica before 15:00.

Previously, according to them, members of the Municipal Electoral Commission, in the presence of the Kosovo Police, tried to enter the headquarters of the Electoral Commission in this municipality.

Nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve konfirmuan për REL-in se zyrtarët komunalë të zgjedhjeve shkuan të martën në zyrat e tyre në Mitrovicë të Veriut dhe në Zubin Potok, "me qëllim të ushtrimit të detyrave zyrtare", por se një gjë e tillë "nuk ka qenë e mundur".

Pa dhënë më shumë detaje, ata paralajmëruan se do të mbajnë një mbledhje "për të diskutuar për situatën e krijuar në veri të vendit".

Radio Evropa e Lirë kërkoi konfirmim nga Policia e Kosovës në lidhje me këto zhvillime, por, deri më tasni, nuk mori përgjigje. Interesimit të REL-it nuk iu përgjigjën ende as nga Qeveria e Kosovës.

Katër komunat në veri - Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut, Zveçani dhe Leposaviqi - janë pa kryetarë qysh në fillim të nëntorit, kur ata kanë dhënë dorëheqje, në shenjë kundërshtimi ndaj një vendimi të Qeverisë së Kosovës për të riregjistruar makinat me targa ilegale serbe në veri.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shpallur më pas 18 dhjetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve në Zubin Potok, Mitrovicë të Veriut, Zveçan dhe Leposaviq.

Lista Serbe - partia më e madhe e serbëve në Kosovë, e cila mbështetet nga Beogradi zyrtar - i kundërshton këto zgjedhje.

Serbia akuzon Kurtin

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, akuzoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për, siç tha, "terror" ndaj serbëve.

Në një postim në Twitter, ai publikoi disa fotografi ku, siç tha, duken ambientet e Komisionit Komunal Zgjedhor na Mitrovicë të Veriut, "të shkatërruara nga forcat speciale" të Kosovës.

REL nuk e konfirmoi në mënyrë të pavarur vërtetësinë e atyre fotografive.

Përmes një komunikate për media, të publikuar më herët, Petkoviq tha se qëllim i Kurtit është që "me dhunë dhe me armë t’i rrëmbejë katër komunat në veri" dhe "në to të instalojë përfaqësues shqiptarë, përmes zgjedhjeve jolegale dhe jolegjitime".

"Të gjithën e ka kurdisur dhe ia ka bërë regjinë Albin Kurti, derisa në Tiranë po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor", tha Petkoviq.

Kur ka nisur rritja e tensioneve?

Tensionet midis Kosovës dhe Serbisë janë rritur qysh në verë, kur Qeveria e Kosovës ka thënë se nuk do të lejojë më në veri makina me targa që i lëshon Serbia.

Duke kundërshtuar zbatimin e këtij plani që ka nisur më 1 nëntor, serbët e veriut kanë dhënë dorëheqje nga institucionet e Kosovës, si në nivel lokal, ashtu edhe në atë qendror.

Kosova dhe Serbia, ndërkohë, kanë arritur një marrëveshje për çështjen e targave, në bazë të së cilës, Prishtina ka pezulluar planin për riregjistrimin e makinave, ndërsa Beogradi është zotuar se nuk do të lëshojë targa të reja për serbët në veri.

Tash për tash, nuk është e qartë nëse serbët e veriut do të mund të kthehen në institucionet e Kosovës dhe nëse po, si?!

The latest developments come on the day when the head of the EU's foreign policy, Josep Borrell, confirmed that the text of a plan for the normalization of relations has been handed over to Pristina and Belgrade./ REL

Lajmet e fundit nga