LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sanctions against corrupt officials/ American experts arrive in Skopje

2022-12-06 19:33:31, Kosova & Bota CNA
Sanctions against corrupt officials/ American experts arrive in Skopje
The American ambassador in Skopje, Angela Price Aggeler

The American ambassador in Skopje, Angela Price Aggeler announced that a team of American experts are involved in the fight against corruption in North Macedonia.

Ajo shkruajti të martën në Twitter se një ekip për sanksionet nga Shtetet e Bashkuara ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut “për një shikim më agresiv ndaj aktorëve të korruptuar të kaluar dhe të tanishëm dhe për të shqyrtuar të gjitha reagimet e mundshme”. “Sektori i drejtësisë së Maqedonisë së Veriut ka nevojë për më tepër hetime, ndjekje penale për të treguar se askush nuk qëndron mbi ligjin”, shkruan Ambasadorja Aggeler.

Zonja Aggeler, e cila e mori detyrën vetëm para pak javësh, ka ngritur zërin kundër parregullsive sidomos në fushën e gjyqësorit. Pas miratimit të Islam Abazit në detyrën e Prokurorit publik për Krimin e Organizuar, ajo u shpreh se mënyra se si u bë përzgjedhja duket e çuditshme, pasi Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar miliona dollarë gjatë viteve të fundit për trajnimin e prokurorëve dhe zyrtarëve të tjerë në sistemin e drejtësisë.

Sanctions against corrupt officials/ American experts arrive in Skopje

“Qytetarët e Maqedonisë së Veriut meritojnë një sistem të pavarur të gjyqësorit në të cilin postet plotësohen sipas meritës dhe cilësisë, përmes proceseve transparente, pavarësisht nëse janë në prokurori, gjyqësor apo në ndonjë institucion tjetër publik. Ndërhyrja politike nuk ka vend në këto procese. Ata që do të ndërhyjnë përmes presionit, kërcënimeve apo marrëveshjeve korruptive do të thirren dhe do të mbahen përgjegjës nga qytetarët”, theksonte ambasadorja.

Departamenti amerikan i Shtetit dhe Departamenti i Thesarit në muajin prill futën në ‘listën e zezë’ ish-Kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski dhe ish-shefin e shërbimit sekret, Sasho Mijallkov. Veprimet e tyre, sipas Departamentit të Shtetit, “dëmtojnë sundimin e ligjit, institucionet demokratike dhe proceset publike, teksa largojnë besimin tek qeveria”.

On the other hand, in the talks with the European Union, North Macedonia has started the process of evaluating the adaptation of the laws to those of the European Union, which, among other things, require an uncompromising fight against corruption. However, there are almost no current government officials and functionaries investigated or convicted for corruption. The Supreme Court even reduced the sentence given to the former head of the secret service, Sasho Mijallkov, a few days ago.

The government authorities have not commented on the harsh criticism of the American ambassador in Skopje./ VOA

Lajmet e fundit nga