LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kurti: The agreement with Serbia must be implemented in its entirety

2023-03-29 22:39:00, Kosova & Bota CNA

Kurti: The agreement with Serbia must be implemented in its entirety

Prime Minister of Kosovo Albin Kurti said on Wednesday that the agreement for the normalization of relations with Serbia should be implemented in its entirety and not only the parts preferred by the parties, emphasizing the Association of municipalities with a Serbian majority.

The European plan for which Kosovo and Serbia agreed on February 27 in Brussels and on March 18 in Ohrid for its implementation, requires good neighborly relations, recognition of documents and symbols and respect for each other's sovereignty and territorial integrity. It requires that the parties do not hinder each other in the integration processes, but does not require mutual recognition.

Plani parasheh edhe përmbushjen e të gjitha marrëveshjeve të arritura më parë në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, përfshirë atë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.


“Marrëveshja duhet të zbatohet e tëra, nuk ka mundësi që diçka të zbatohet e diçka të mos zbatohet ashtu qysh nuk mund të ketë nënshkrim të njëanshëm të marrëveshjes dhe as të aneksit të zbatimit, njësoj nuk mund të ketë zbatim të njëanshëm të marrëveshjes, prandaj marrëveshjen nuk duhet ta copëtojmë duke marrë pjesët e preferuara”, tha kryeministri Albin Kurti.

Kryeministri Kurti tha se urgjencë e zbatimit sipas marrëveshjes është vetëm çështja e personave të zhdukur me forcë.

Zyrtarë të Bashkimit Evropian kanë ftuar për datën 4 prill një takim ndërmjet kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, për të diskutuar zbatimin e marrëveshjes së Ohrit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve.

Mosnënshkrimi i dokumentit në takimin e Ohrit ka nxitur mëdyshje nëse palët do t’i përmbahen zbatimit të marrëveshjes, e cila nga faktori ndërkombëtarë po trajtohet si ligjërisht e detyrueshme.

Kryeministri Albin Kurti tha se me 4 prill në Bruksel do të diskutohet zbatimi i marrëveshjes për të cilën ka pajtim të të dyja palëve.

“Pra ka marrëveshja, ekziston marrëveshja, ajo është shumë e qartë, publike për të gjithë dhe kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të shpejtë të saj, prandaj edhe do të organizohet edhe një takim ndërmjet kryenegociatorëve”, tha ai.

The Serbian President, Aleksandar Vu?i?, says Serbia will implement the agreement reached in Ohrid, but not its parts that deal with the possibility of Kosovo's membership in the United Nations.

Western diplomats have called on Kosovo and Serbia to start implementing the agreement as soon as possible, which will be part of the journey of both countries towards European integration./ VOA

Lajmet e fundit nga